V Sibilinem vetru

Žanrzgodovinski roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2014
Založba
Ključne besede mark avrelij, Ptuj, stari rim, timava
Število strani

732

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

24-25 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Alojz Rebula (21. julij 1924 – 23. oktober 2018) je bil slovenski pisatelj, dramaturg, esejist in prevajalec. Roman V Sibilinem vetru (1968), ki velja za najvišji dosežek Rebulovega opusa, je ponovno izšel ob pisateljevi devetdesetletnici. Rebula je v romanu združil strast do pisanja in antike. Glavna pripovedna oseba je starec Nemezian, le ta se odloči, da bo zapisal zgodbo svojega življenja. Življenjska pustolovščina Nemeziana se začne z udorom Rimljanov v pokrajino Jacigijo, v okolici današnjega Ptuja. Njegova življenska pot je zaznamovana z vzponi in padci, ženskami in boleznimi. Na koncu se ustali ob reki Timavi, reki Argonavtov, na zdajšnji skrajni zahodni slovenski meji, kjer piše svoje spomine. Delo je berljivo na treh ravneh: zgodovinski, narodni in eshatološki ravni. V njem najdemo občutenje žalosti, smrti, osamljenosti, nepomirljivosti, od prve poduhovljene ljubezni do zakonske ljubezni, od suženjstva do svobode. Rebula zgodovino presoja z etičnega vidika: v njej gleda predvsem boj med dobrim in zlom v človeku samem. Zunanji in tehnični napredek mu ne pomenita veliko, saj je edini napredek v premagovanju strasti in v duhovni rasti.

Nato so zakrižarile tam gori samo še lastovke, ko so se ljudje iz vile čez poletje preselili na tribunovo posestvo v Formiji. V vili Komediji je ostal samo oskrbnik, Kvadrat: v konjušnico je zahajal še manj kot v mlin. Zvečer sva s Kvartilozijo gledala z mostovža zvezd, ki so bile že manj jacigaste kakor jeseni, pa tudi manj rimske – svetlo nasute poletne zvezde vseh. Flavijski amfiteater je odmeval v še bolj zamolklih gromih, odkar je namesto na leva moral gladiator na človeka. Neki Jacig je pobegnil. Drug suženj si je vzel življenje. In že so tonila poletna ozvezdja in je bila tu jesen in ljudje iz vile so se obgoreli vrnil z morja in Kvartilozija je lezla v Krščanstvo – a takrat me že ni bilo več v konjušnici…

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige V Sibilinem vetru.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 179
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi