Malo drugače

Žanrdružbeni roman, psihološki roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2023
Založba
Ključne besede Otroštvo, Medosebni odnosi, Družine, Zakonsko življenje, Ljubezenska razmerja, Bratje, Starši, sorojenci
Število strani

285

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

9-10 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Družinske vezi malo drugače

Tudi v najnovejšem Podstenškovem romanu bomo bralci dobili vse, po čemer je avtor prepoznaven že od prvenca Dvigalo naprej: literarne osebe postavi v nenavadno življenjsko situacijo pred etično dilemo in nato z dinamiko medosebnih odnosov razkriva in razvija posebnosti vsake literarne osebe, kar je podprto z zgodbo z nepredvidljivimi zasuki in vedno več pristnega neprisiljenega humorja. Tokrat sta v središču dogajanja dve slovenski družini. V prvi štiričlanski družini (starša in dva odrasla sinova) je sprožilec trka med družinskimi člani cestno trčenje sredi noči, ki ga povzroči mlajši brat Peter. To je temeljna zgodba knjige, razvije in konča se v eni sami noči (v kateri se oba brata občasno vračata v otroštvo), njena poglavja so šteta z rimskimi številkami. Izhodiščni problem druge družine je, kako naj trije odrasli otroci (sin in dve hčeri) poskrbijo za dementno ovdovelo mamo in družinsko hišo. Osrednji zgodbi sta prepleteni z življenjskimi zgodbami družinskih članov in dojemanjem medosebnih odnosov znotraj družine. Tokratni roman je avtor zastavil zelo širokopotezno, je nekakšen prerez slovenske družbe več generacij in socialnih okolij v malem. Socialno ozadje literarnih oseb je raznoliko, ena družina je podeželsko-kmečkega porekla, druga družina je pravniško-zdravniška z meščanskimi podjetniškimi predniki. Širok je tudi časovni okvir romana, kljub temu, da se nosilna zgodba odvije v eni sami noči pripovedovani čas seže daleč v preteklost družin in celo v oddaljeno prihodnost. Raznolik je življenjski smisel literarnih oseb, osebe imajo različen družinski stan: (večkrat) poročeni, ločeni, samski … Veliko je tudi tipično slovenskih motivov (npr. vojna za Slovenijo, obvezna gradnja hiše, prevladujoča materialistično naravnana mentaliteta …). Poleg osrednjega motiva odnosov med sorojenci in (kulturno pogojenih) družinskih medosebnih odnosov roman bralcu v razmislek ponuja številne teme (neizpolnjene ambicije, želja ugoditi staršem, očetovstvo, partnerska razmerja, družbena vloga spolov, zakonsko življenje, odrasel pogled na lastno otroštvo …) Bogata vsebina je organizirana do bralca zelo prijazno, že pred prvim poglavjem nas pričaka shematični prikaz literarnih oseb in njihovih medsebojnih razmerij. Osrednja zgodba je tudi grafično poudarjena (drugačen font črk). Jezik je naraven in živ, začinjen takrat, ko to zahteva karakterizacija oseb, pripoved napeta, z dovolj nepredvidljivimi zasuki in razvojem oseb, da besedilo ohranja bralčevo radovednost. Posebnost pripovedi je glas vsevednega pripovedovalca na koncu posameznih poglavij, ki komentira dogajanje iz svoje širše perspektive. Roman, ob katerem bomo ugotovili tudi to, da izmišljena resničnost ni stvar naših otrok, pač pa naših babic, da eden od dveh sinov ni obravnavan kot rezerva samo v kraljevih družinah in da v slovenski književnosti 20-ih let 21. stoletja nastajajo dela, ki v ubesedovanje resnih tem mojstrsko vnašajo neprisiljen humor. Delo, ob katerem se bomo tako nasmejali kot zamislili.

Mogoče bi si pa res morala priznati, da sta si pač popolna tujca. Mogoče bi bilo to priznanje v njunem primeru celo dobra stvar. Katarzična odveza nesmiselnih družinskih vezi, tega arhaičnega ostanka, ki v sodobnih individualistično naravnih družbah pravzaprav nima več kaj iskati. Ampak te misli vseeno ne izreče na glas.
(Str. 267)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Malo drugače.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 27
Komentarji: 0
Število ocen: 4
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Morda vam bo všeč tudi