Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
Alojz Rebula
Apokrif
Trst, Mladika, 2020
Št. strani: 158
Milček Komelj: Milček Komelj
Žanr:
kratka zgodba,
življenjepis / biografija
Narodnost: slovenska književnost
Knjiga Apokrif je zadnje delo pisatelja, prevajalca in katoliškega misleca, ki je izšla posthumno ob drugi obletnici avtorjeve smrti. Z obliko, se je avtor spogledoval z mnogimi apokrifnimi deli iz zgodnjih obdobij krščanstva, ki govorijo o življenju Jezusa Kristusa. Le ti pa niso bili sprejeti v kanon štirih evangelijev, ki jih priznava Cerkev. Tako je Rebula ustvaril nekakšen slovenski apokrif, v katerega je vpletal tudi elemente slovenskega polpreteklega in sedanjega časa, ter bralcu na tak način bolj živo približa čas in dogajanje v Palestini ter življenje osrednje osebe, Jezusa iz Nazareta.
Bralec knjige bo v knjigi prepoznal avtorjev slog, ki ga je leta uporabljal tudi v svojih zapiskih in razmišljanjih, ki so bila objavljana v kolumni Credo.
Knjigi je dodan tudi govor, ki ga je ob avtorjevi smrti, na žalni seji SAZU imel Milček Komelj. V njem je med drugim zapisal, da je s slovesom akademika Alojza Rebule umolknil glas nepozabnega umetnika, "ki je v svoje ustvarjalne besede prestrezal vse, kar je mogoče zaznati s človeško dojemljivostjo«.
Odlomek iz knjigeNekega večera je Nikodem rekel: » Ves dan sem bil med zvitki in pergamenti v svojem podjetju, dejansko pa me je zaposlovalo samo eno vprašanje: kaj bo z nami po smrti?«
»Ali nimaš levitov in pismoukov, da bi se pomenil o tem. Nimaš nikogar v sinedriju, katerega član si?«
»Človek, ki bi se mogel temeljito pomeniti z njim o takih stvareh, bi moral imeti v pesti nebo in zemljo.«
Suzana se je nečesa spomnila.
»Dol ob Jordanu prihaja nek prerok iz Galileje, za katerim ljudje kar norijo, ker je že ne samo pozdravil, ampak tudi nasitil tisoče. Mnoge je spravil k veri. Ali se ne bi lahko pomenil z njim?«
Ključne besede:
LEPOSLOVJE,
RELIGIJA,
FILOZOFIJA,
KRATKA PROZA,
BIOGRAFIJA
Prispeval/-a:
Matjaž Eržen,
Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka
Objavljeno: 23.11.2020 13:27:44
Zadnja sprememba: 23.11.2020 13:27:44
Število ogledov: 963