Moje domače pokopališče

Žanrdružbeni roman, idejni / ideološki roman (sem spadajo verski, politični itn.)
Narodnostslovaška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2008
Založba
Zbirka Euroman
Prevod Špela Sevšek Šramel
Ključne besede Podeželje, Pokopališča, Socializem
Število strani

178

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Slovaško podeželje sredi dvajsetega stoletja

Kvaziavtobiografski roman govori o družini grobarjev v petdesetih letih 20. stoletja na Slovaškem. Glavni protagonist je Dušan (Duško, Pankracij), dvanajstletni najmlajši sin v družini. Grobarska družina je precej zanimiva, vsak izmed njenih članov je predstavnik različne ideologije: ded je agnostik, mati evangeličanka, starejši brat Servacij katoličan, Dušan pa ateist. Oče, “grobar”, je najpreprostejša oseba v romanu. Zadostuje mu obrt, ki jo je prevzel od svojega očeta, vse ostalo pa zavrača. Brat Servacij je po umu sicer podoben očetu, vendar precej bolj iznajdljiv. Prav on je tisti, prekine z družinsko tradicijo. Dušan je mnogo bližje dedu, je pravi intelektualec. Iz njega se v družini radi norčujejo, on pa uživa v branju starih knjig in pisanju pesmi. Ves ta skupek različnih ideologij je postavljen v podeželsko okolje socialistične povojne Slovaške.

Nisem mogel razumeti in ni mi šlo v glavo, zakaj ne stoji naš britof sredi vasi, v centru življenja, če so lahko tam šola, mesar, trgovina, kiosk s sadjem in zelenjavo, trgovina z mešanim blagom, brivec, policija, kinodvorana in podobne, iz vidika večnosti kratkotrajne institucije.
Pa kaj! Nas to ne moti, od nekdaj smo bili introvertirani, razmišljajoči ljudje, nagnjenost k filozofiranju je pri naši obrti nujno, je trdil dedo. Na deda pa nekaj dam. (str. 47)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Moje domače pokopališče.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 76
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja