Gospodič Dis in gospodična Es: božična pripovedka

Žanrkratka zgodba
Narodnostfrancoska književnost
Kraj in leto izidaCelje, 2006
Založba
Prevod Tadeja Petrovčič Jerina
Katarina Arlič Leban
Ilustracije George Roux
Ključne besede Božič, Orgle
Število strani

92

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

3-4 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Jules Verne (1828-1905), francoski pisatelj, sicer pionir leposlovne znanstvene fantastike, se je v tej kratki zgodbi pokazal kot dober poznavalec glasbe, kar ne preseneča, saj je pisal tudi operne in operetne librete.
V središču dogajanja je izmišljen švicarski kraj Kalfermatt, katerega prebivalci so v pričakovanju božiča. Ker je njihov dolgoletni organist oglušel, je malo možnosti, da bo tokratna polnočnica ob spremljavi orgel.
Nekega dne se v kraju nepričakovano pojavi orgelski mojster in organist Efaran s svojim mehačem. Po popravilu orgel se Efaran loti zanimivega glasbena eksperimenta. Sestavi otroški zborček tako, da vsakemu otroku dodeli njegov “fiziološki ton” – skupaj sestavljajo nekakšno živo panovo piščal, ki naj bi skupaj z orglami zazvenela v nenavadni ubranosti. Dečku, pripovedovalcu te zgodbe, mojster dodeli ton Dis, njegovi prijateljici deklici Beti pa Es. Še dolgo po tem sta nosila naziva gospodič Dis in gospodična Es. Božični večer pa prinese presenečenje …
Gre za leposlovno miniaturo, pravi “pripovedni dragulj”, ki zaigra na strune bralčeve radovednosti in domišljije.

Osem dečkov, med njimi tudi jaz, in osem deklic, med njimi Beti, se nas je postavilo nasproti v dve vrsti. In potem nas je mojster Efaran začel tako skrbno preizkušati, kot tega v času Eglisaka nismo nikdar doživeli. Odpreti smo morali usta, stegniti jezik, na dolgo vdihniti in izdihniti, mu na koncu grla pokazati glasilke, na katere bi bil s svojimi prsti najraje zabrenkal. Mislil sem, da nas bo uglasil kot violine ali violončela.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Gospodič Dis in gospodična Es: božična pripovedka.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 13
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja