Žanrdružbenokritični roman
Narodnostkanadska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2019
Založba
Ključne besede Totalitarizem
Prevod Uroš Kalčič
Število strani

486

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

16-17 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Menda gre za najbolj pričakovano knjigo leta 2019. Pravzaprav je od izida “Dekline zgodbe” že 35 let, vprašanja o tem, kaj se je zgodilo z Gileadom, pa so postala vse glasnejša po televizijski uprizoritvi pred časom. Deklina zgodba se v Testamentih nadaljuje s spremljanjem Nicoline poti, njenih in sestrinih pričevanj, prehodi med mejami iz Gileada in vanj, pa seveda spremljanjem dogajanja znotraj in zunaj meja. Teta Lydia, upravnica ženskih zadev v Gileadu, shranjuje uporabne dokaze, mikrozapise. Sledi z obeh strani meje so kot nekakšni testamenti, spomeniki padlim, pogumnim. Zapuščina je tema simpozijev, zgodovinskih raziskav in interpretacij, pisateljica se poigra z dejstvom, da bi lahko zgodbo kdo drug zapisal tudi drugače. Nekatere sledi so vendarle neizpodbitne, tako zgodbo dokončajo zgodovinski dokazi. Bralcu se tukaj ne smejo razkrivati, zato, da si tudi sam lahko ustvari svojo sliko, predvsem o teti Lydiji, lahko pa potrdim, da je, tako kot v prvem delu, v Gileadu zbrano vse zlo, ki ga poznamo iz vsakdanjika in zgodovine, zopet s šovinističnim naglasom, še posebej so na udaru izobraženke, “pametnjakovičke”, opisom mehanizmov v totalitarizmih, ki se sesujejo sami od znotraj zaradi korupcije, izdajstev, enumja, sle po moči ali s pomočjo zunanjih dejavnikov. Osvoboditev (vsaj kakega) človeka ne gre brez žrtev, idealistov, žensk in – knjižnic. Distopični roman, družbena kritika, le še bolj kostumizirana, da bo lažje razumeti tudi širšim množicam. Nazorno pisanje in lahko branje.

“Moških ne smeš privabljati” je rekla Becka. “Če to počneš, si si sama kriva tega, kar se zgodi.” Jade je pogledala najprej eno, nato drugo. “Žrtev da je kriva?” je rekla. “Se hecata?” (str. 382)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Testamenti.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 80
Komentarji: 0
Število ocen: 7
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 9

Morda vam bo všeč tudi