Peronarji

Žanrdružbeni roman, razvojni roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2010
Založba
Ključne besede Revščina, Umetnost, Mladost, Družbeni odnosi, Brezdomci, Slikarstvo, Vlaki, Socialna izključenost, Ljubezen, Alkoholizem
Število strani

303

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Roman v kavbojkah

Peronarji so Lainščkov prvi roman, ki je izšel leta 1982 pri njegovih dvaindvajsetih letih in se v tem obdobju tudi odvija, navdihnjeno po avtorjevih lastnih (pre)izkušnjah. Pisanje nikakor ne izdaja začetništva, ampak odločnega in pogumnega pisca z naklonjenostjo do izraznega in pomenskega poigravanja. V ospredju dogajanja je Kec, mladi Prekmurec, ki se odpravi v Ljubljano na sprejemni izpit in, če bi šla reč posreči, študij na likovni akademiji. Ljubljano je dan pred izpitom videl prvič; prispel je z vlakom, z večjim deležem babičinih prihrankov plačal taksi (»peš bi gotovo krožil«) in sobo v hotelu Slon (»edini hotel, ki sem ga poznal«), nato pa doživi zavrnitev. To mu načrte preobrne na glavo in prične se držati edinega znanca, še enega zavrnjenega kandidata, ki ga je spoznal na dan sprejemnega izpita, Šolca. Preko njega se sreča z »bezniškim« delom Ljubljane, ki se steka v točilnico na železniški postaji, vozlišče različnih socialnih skupin. Peronarstvo postane Kecovo življenjsko zatočišče, uteha za zavrnitve, ki jih pridobiva na umetniškem, socialnem ali ljubezenskem področju in je za mnoge obraze, ki jih tam srečuje, postala zadnja postaja. Opazujemo lahko, kako se iz družbenega obrobja in surovosti odnosov skozi Lainščkove oči in pisavo izgrajuje tudi humornost in poetičnost, po kateri ga poznamo danes.

“Tile tu si samo domišljajo, da jih je izrinilo,” je modroval in jih obtoževal, moje peronarje. “In verjemi, da sploh ni nevarno, če to občutiš dovolj zgodaj, kajti normalno je, da mladi iščejo. Midva sva prav zaradi tega že imuna.”
Vedel sem, da me je prištel k sebi samo iz uvidevnosti, kajti gotovo je opazil, kako so mi že po prvem kozarcu nabreknile žilice v očeh. Karkoli bi mi dopovedoval, vedel sem, kako prijetno je zaiti med zapitimi in brezizraznimi pogledi ter si dopovedovati, da prav ničesar ne pričakuješ, ne od življenja ne od države in ne od majhnih zelenih, ki bojo baje nekoč prišli z neke zvezde. Peronarstvo, to je življenjski stil, peronarji so država, v kateri je peronar edini poklic in pitje edino opravilo.
(str. 189)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Peronarji.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 6
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi