Nikoli na vrh: himalajsko potovanje

Žanrpotopisni roman
Narodnostitalijanska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2023
Založba
Prevod Jernej Šček
Ključne besede Gore, Planinstvo, Življenje
Število strani

129

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Potovanje v nevidnost

Paolo Cognetti slovenskemu bralcu že lep čas ni neznano ime. Osem gora in Divji deček sta deli, ki smo ju na sončni strani Alp dobro sprejeli in zagotovo bo tako tudi s potopisno Nikoli na vrh. A vendar v tem primeru ne gre za tipičen potopis. Avtor svojega fokusa ne usmerja navzven, temveč navznoter. Vase. Bolj kot naravne in geografske lepote ga prevzemajo njegovi občutki in občutenja ob stiku z neznanim svetom in neznanimi ljudmi ter njihovimi navadami. Nikoli na vrh je prav tako knjiga o knjigi Snežni leopard Petra Matthiessena (prevod v slovenščino še čakamo), ki Cognettija spremlja na njegovem himalajskem potovanju in je bila skoraj zagotovo tudi povod zanj. Nikoli na vrh je knjiga o Himalaji, a ni knjiga o alpinizmu. Cognetti se ne vzpenja na vrhove, temveč hodi pod njimi. Ne podira meja možnega, ampak raziskuje skrivnosti intimnega. Svojega. Nikoli na vrh je zares lepo napisana knjiga, kot so lepo napisane tudi ostale Cognettijeve knjige, a zgolj to še ne bi bilo dovolj, da bi bila knjiga zares dobra. To vrhunskost ji daje predvsem avtor s svojimi nekonvencionalnim razmišljanjem in s svojstvenim pogledom na svet. Zelo priporočam!

Glej tudi:

Odkar sem odšel živet v gore, me bolj kot vrhovi vlečejo doline in gorjani bolj kot gorniki. Greje me misel, da v visokih deželah biva eno samo veliko ljudstvo – kako romantična puhlica: prebivalci Alp že dolgo stanujemo v ogromnem evropskem megalopolisu oziroma v njegovem z gozdovi poraščenem predmestju. Meščansko živimo, delujemo in potujemo, meščansko stopamo v odnose. A sploh še obstajajo gorjani? Je še kje izvirna gora, prosta pomeščanjenega kolonializma, neokrnjena v svojem gorskem bitju in žitju? (str. 20-21)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Nikoli na vrh: himalajsko potovanje.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 131
Komentarji: 0
Število ocen: 4
Želi prebrati: 5
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Dela avtorja