Ljubimki

Žanrdružbenokritični roman
Narodnostavstrijska literatura, nemška literatura
Kraj in leto izidaV Ljubljani, 1996
Založba
Zbirka XX. stoletje
Prevod Slavo Šerc
Ključne besede Družbeni položaj, Patriarhat, Ženske
Število strani

178

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Avstrijska pisateljica in Nobelova nagrajenka Elfriede Jelinek velja za kontroverzno avtorico, predvsem zaradi bolečih tem, ki se jih loteva in o katerih ljudje ne poslušamo radi. Za vse to uporablja sarkastičen in provokativen ton, tuje pa ji je tudi vsako sprenevedanje. Vse povedano velja tudi za roman Ljubimki, v katerem imamo dva glavna ženska lika, Brigitte in Paulo. Na prvi pogled sta različni, v svojem bistvu pa sta si zelo podobni. Obe sanjata o veliki ljubezni, ki bi ju ponesla v lepšo prihodnost. Paula je podeželsko dekle. Želi se rešiti svoje tiranske družine, v kateri sta z materjo služkinji očetu in bratu, pri čemer Paula tudi pri svoji mami ne najde nobene podpore in tolažbe. Novo in boljše življenje vidi v izučitvi za šiviljo, a pri petnajstih letih zanosi s preprostim delavcem Erichom. Z njim se poroči, vendar njun odnos, ki se je porodil iz surovega in hladnega spolnega odnosa, ne napreduje. Paula s poroko ne najde sreče, ampak le trpljenje, nadaljevanje tistega iz svoje primarne družine. Brigitte je pripadnica malomestnega delavskega razreda, v tovarni spodnjega perila dela kot šivilja. Po družbenem statusu je za stopnjo višje od Paule, saj počne to, kar si Paula le želi. A šivanje nedrčkov ne pomeni uresničitve Brigittinega življenjskega sna. Rešitelja vidi v Heinzu, električarju in sinu dovolj premožnih staršev, ki mu lahko pomagajo pri poklicni in ekonomski osamosvojitvi. Pisateljica izmenično pripoveduje Brigittino in Paulino zgodbo, kot pravi sama, se s pozitivnim Brigittinim primerom izmenično vleče Paulin negativni primer. Vendar je v tezi, da je ena zmagovalka in druga poraženka, mogoče zaznati obilo cinizma. Brigitte si je preko Heinza res izboljšala svoj socialni položaj, a prejela ni ne ljubezni in ne spoštovanja, popolnoma je podrejena možu, pa naj se sama še tako prepričuje o nasprotnem. Iluzija ljubezni se je tako Brigitte kot Pauli razblinila v nič. Obe sta žrtvi tradicionalnih patriarhalnih vzorcev, ki so dolgo dušili avstrijsko družbo. Ob kritiki takšnih družbenih razmer Elfride Jelinek ne pozna usmiljenja in jih prikazuje v popolnoma neolepšani luči. In pri ostrem zarisovanju realnosti, značilnem za vsa njena dela, se ne boji morebitnega negativnega odziva javnosti.

“primer paula. paula je s podeželja. podeželsko življenje jo je do sedaj držalo v šahu – prav tako kot njeni sestri eriko in renato, ki sta poročeni. obe je že mogoče odpisati, ravno tako je, kakor da ju ne bi bilo na svetu. s paulo je drugače, saj je najmlajša in še resnično na svetu. stara je petnajst let. to je ravno pravšnja starost, da sme premisliti o tem, kaj bi želela postati: gospodinja ali prodajalka. prodajalka ali gospodinja. vsa dekleta, ki so že dosegla njeno starost, so dovolj stara, da lahko premislijo, kaj bi želela postati. osnovna šola je zaključena, moški v vasi so gozdni delavci ali pa bodo postali mizarji, elektrikarji, kleparji, zidarji ali bodo odšli v tovarno, morda pa se bodo izučili za mizarja, električarja, kleparja, zidarja ali tovarniškega delavca in bodo potem vendarle šli v gozd in tako postali gozdni delavci. dekleta bodo postala njihove žene. lovec je boljši poklic, uvožen je od drugod. učiteljev in duhovnikov ni, vas nima cerkve in šole. tudi inteligenten poklic vodje trgovske podružnice je uvožen od drugod, pod njim zmeraj delajo tri dekleta in ženske iz vasi in ena vajenka iz vasi. ženske ostanejo do poroke prodajalke ali trgovske pomočnice, če so bile vzete za žene, je s prodajo konec, potem so prodane še same in na njihovo mesto se sme premakniti naslednja prodajalka in prodajati naprej, menjava se izvede tekoče.” (str. 14)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Ljubimki.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 126
Komentarji: 0
Število ocen: 6
Želi prebrati: 7
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5

Dela avtorja