Klavirski avtomat

Žanrantiutopični roman, satirični roman, znanstvenofantastični roman
Narodnostknjiževnost ZDA
Kraj in leto izidaLjubljana, 2014
Založba
Ključne besede Tehnološki razvoj, Družbena izključenost, Antiutopija, Avtomatizacija, Satira, negativna utopija, Distopija
Prevod Ana Barič Moder
Število strani

389

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

12-13 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Dolžnostni ples s stroji

Kurta Vonneguta ml. (1922-2007) večina pozna kot avtorja ikoničnega in inovativnega romana Klavnica pet. Znameniti ameriški pisatelj pa je svojo romaneskno pot začel z Klavirskim avtomatom. Vonnegutov satirični prvenec je v originalu pod imenoma Player Piano in Utopia 14 izšel v zgodnjih 50. letih 20. stoletja. V slovenščino ga je leta 2014 prevedla Ana Barič Moder. Zgodba se odvija v času po tretji svetovni vojni. V ZDA so vzpostavili mir preko tehnokratičnega/meritokratičnega družbenega sistema. V vsakem večjem mestu so v imenu vsesplošne blaginje postavili industrijski vele-obrat. Stroji počasi nadomeščajo človeka, življenjski standard je zaradi tega hkrati boljši in slabši. “Saboter” je najhujša možna žaljivka. Direktorji in inženirji so najbolj vplivni in bogati ljudje v državi. Paul Proteus, glavni junak romana, je direktor Iliumstroja. Kljub temu, da ima Paul na vrhu družbene lestvice vse, kar bi si želel, ga mori neprijeten občutek svetobolja in krivde nad svojim izkoriščevalskim položajem. Tekom romana se iz vzornega državljana prelevi v borca za človeško dostojanstvo v svetu strojev. Klasični antiutopični roman po Zamjatinovem in Huxleyevem vzoru preko duhovite in hkrati depresivne pripovedi predstavi nevarnosti avtomatizacije in razvrednotenja človeškega življenja. Tudi Vonnegutov prvi roman si zasluži pozornosti.

“Paul je kar videl direktorja kadrovskega oddelka, kako s kljuvajočimi gibi odtipka šifro Budove službe in kako mu stroj v nekaj sekundah podeli dvainsedemdeset kartic z imeni tistih, ki so se preživljali s tistim kot Bud – s tistim, kar je zdaj bolje opravljal Budov stroj. Zdaj bodo kadrovske stroje po vsej državi nastavili tako, da te službe ne bodo več prepoznavali kot primerne za ljudi. Kombinacija zarez in perforacij, ki je kadrovskim strojem predstavljala Buda, ne bo več sprejemljiva. Če bi jo vtaknili v kak stroj, bi jo ta pri priči izpljunil.” (str. 93)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Klavirski avtomat.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 8
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi