Žanrdružbeni roman
Narodnostnizozemska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2020
Založba
Ključne besede Samomori, Družine, Zakonci, Posilstvo, Gasilci, Poniji
Prevod Mateja Seliškar Kenda
Število strani

416

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

13-14 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Življenje kot absurd

Pred branjem romanov sodobnih nizozemskih avtorjev se lahko zanesemo, da nas skoraj zagotovo čaka nekaj novega, ekstremnega, šokantnega; tako je tudi v romanu Dobri možje plodovitega, prevajanega in nagrajevanega, v New Yorku živečega Nizozemca Arnona Grunberga. Osrednji lik je Geniek Janowski, potomec priseljencev, ki mu vsi pravijo Poljak; je gasilec, mož in oče dveh sinov, v teh vlogah se najde in se skuša udejstvovati čim bolje. Življenje vodi Poljaka iz enega obdobja v drugo, sprva ga spremljamo pri reševanju težav s prvim sinom, Borysom, katastrofa preide v obdobje Beckersove žene in njenih bizarnih seksualnih idej; potem se za leto dni umakne v samostan, natančneje v zapuščeni samostanski kurnik. Poljaka, ki bi bil samo rad dober do vseh in dobro opravljal svoje delo, tako po vrnitvi domov odnese na agencijsko ženitno potovanje »Ljubezen čez mejo« v Kijev. Stvari se Poljaku dogajajo nekako brez njegovega konsenza in pod stalno pretnjo nečesa nedefiniranega. Pripoved se neopazno, a neusmiljeno psihološko prevprašuje, kaj in zakaj se pravzaprav dogaja in temu podleže tudi do konca upehani bralec. Izjemno bralno doživetje, večinoma neprijetno, a neustavljivo!

Na postaji je nekoč spregovoril tudi o poniju, med prhanjem. Padle so šale, smejalo se je. Možje so drug pri drugem od nekdaj znali najti šibke točke. Takšni so bili po svoji naravi. Četa C je pozabila marsikaj, a nikdar šibkih točk drugega, med sabo so se vedno dražili. Štos, so temu rekli.
Med prhanjem se seveda niso samo hecali. Pogovarjali so se tudi o stvareh, ki so jim bili priča na intervencijah, na primer o otroku s tako hudimi opeklinami, da je bilo vprašanje, ali se bo izvlekel. Pravzaprav bi radi izvedeli, kako je zdaj s tistim otrokom. (53)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Dobri možje.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 5
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 2
Je prebralo: 2

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja