100 sodnijskih

Žanrkratka zgodba
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaMaribor, 2015
Založba
Ključne besede Toženci, življenjske zgodbe, Odvetništvo, Tožniki
Število strani

161

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Za reševanje je pristojen reševalec C. To, da je reševalec na dopustu, ni pomembno." (str. 18/19)

Gospod Peter Čeferin je večini znan in poznan iz odvetniških krogov, saj je član odvetniške družbe Čeferin. Zaslužen je za uzakonjanje pravice do zagovornika v osemdesetih, za zakon o odvetništvu v devetdesetih, je član Sveta za varstvo človekovih pravic, zadolžen za zapore, prvi je brezplačno branil Rome na sodišču in prvi zastopal slovenskega ‘tajkuna’. V zbirki kratkih zgodb gre za preplet pravniških in življenjskih zgodb. Četrta knjiga, kot pravi, je nastajala težje kot ostale tri, saj se je po “nove” zgodbe odpravil v arhiv odvetniške družbe, kjer imajo shranjene zapise od leta 1967 dalje. Zgodbe so resnične, zanimive, nekatere so bile v medijskem svetu v preteklosti precej odmevne. Zgodile so se tako na sodiščih kot izven, vse se pa na neki način začnejo in končajo ravno tam. Gre za “šokantno” literaturo, polno nabitih čustev, kjer avtor orisuje odločanje o neverjetnih človeških stiskah. Zbirka je nastala ob 50-letnici avtorjevega neprekinjenega delovanja v odvetništvu.

Jasna in Štefka sta se imeli radi. Skupaj sta živeli petnajst let. Vsa leta sta varčevali in si med drugim kupili tudi stanovanje. Pa se je zgodilo, da je Štefka hudo zbolela. Jasna jo je negovala dan in noč in bila pri njej do smrti. Ko je Štefka umrla, pa so se pojavili Štefkini sorodniki. Ki jih prej nikoli ni bilo. Prvič so se pojavili na Štefkinem pogrebu. Od sodišča so zahtevali, da jih razglasi za zakonite dediče vsega Štefkinega premoženja, od Jasne pa, da se nemudoma izseli iz stanovanja. Jasna, čeprav petnajst let v ljubeči in dejanski življenjski skupnosti s Štefko, po veljavnem zakonu o dedovanju, ne bi smela dedovati. Ker ni bila moški in je živela z žensko. Zaradi česar ni šlo za zunaj zakonsko zvezo moškega in ženske, ki jo kot edino priznava slovenska zakonodaja. Kot Jasnini odvetniki smo zato zapuščinskemu sodišču predlagali, da prekine zapuščinski postopek in predlaga ustavnemu sodišču, da ugotovi, da je zakon o dedovanju v delu, kjer predstavlja očitno diskriminacijo istospolnih partnerjev, v neskladju z ustavo. Ustavno sodišče je odločilo:
1. Zakon o dedovanju je v neskladju z ustavo.
2. DZ Republike Slovenije mora ugotovljeno neskladje odpraviti v roku šestih mesecev po objavi te odločbe.
3. Do odprave ugotovljenega neskladja veljajo za dedovanje med istospolnima partnerjema, ki žvita v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti, enaka pravila, kot veljajo v veljavni zakonski ureditvi za dedovanje med izvenzakonskima partnerjema. In naša stranka je postala dedinja po svoji umrli partnerici. (str. 96/97)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige 100 sodnijskih.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 11
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 4
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Dela avtorja