Priročnik za izgnance: uspešno izgnanstvo v petintridesetih korakih

Žanravtobiografski roman, družbenokritični roman, problemski roman
Narodnostfrancoska književnost
Kraj in leto izidaNovo mesto, 2020
Založba
Ključne besede Francija, Vojna, Priseljenci, Bosna in hercegovina, Imigranti, Begunci
Prevod Ana Barič Moder
Število strani

165

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Jean Paul in Sartre"

Poletje 1992 se bliža koncu, ko se osemindvajsetletni glavni junak z močnimi oziroma kar direktnimi avtobiografskimi potezami samega avtorja romana znajde v Franciji, končni destinaciji svoje begunske poti z zaradi vojne raztrganega Balkana. Opremljen je le z borno vsebino stare oguljene potovalke, z vojaško knjižico in travmo bojišča, petdesetimi takratnimi nemškimi markami v žepu, s fotografijo Emily Dickinson in samo tremi francoskimi besedami – Jean, Paul in Sartre. Čustva so ostala nekje zadaj in med čustvi sta (na srečo?) tudi strah in sram. Njihovo zatajevanje bo dolgotrajno, izguba identitete hipna, izgradnja nove pa zaradi bariere izgnanstva in tujstva mukotrpna in vprašljiva. Je intelektualec z univerzitetno diplomo, pisatelj in pesnik z že osvojeno zvezdo na literarnem nebu svoje izgubljene domovine, ki je za svoje ustvarjanje v prejšnjem, predvojnem, predbegunskem, s sedanjega vidika skorajda pravljičnem življenju prejemal nagrade. Sedaj pa postane drugorazredna in jezikovno nezadostna oseba, ki ji pripada tečaj francoščine za nepismene odrasle, s katero večinoma govorijo zelo na glas in z glagoli v nedoločnikih in pri kateri ni pomembno, da posluša džez in je prebrala večino svetovnih klasikov. Prvoosebno napisani roman je poln duhovitih in samoironičnih prebliskov, s katerimi avtor vzbudi pozornost bralca. Počutje našega junaka – begunca je podobno slonu »v svetu iz porcelana, polnem vljudnih in okretnih ljudi, ki z osupljivo lahkoto vijugajo med njegovimi pastmi.« Prikazana je situacija, ko posameznik izgubi individualnost, svojost in se znajde v generaliziranem liku begunca, tujca, moteče vidnega nevidneža. In proti temu se bori prav s poudarjanjem, kdo in kakšen je nekdaj bil, kakšno je njegovo znanje in vedenje z istočasnim sarkazmom nad lastnimi pomanjkljivostmi. Skratka, človek, ki izgublja identiteto, se mora še toliko bolj zavedati svojega obstoja kot polnovredno bitje iz krvi in mesa, z vsemi svojimi pozitivnimi, pa tudi negativnimi lastnosti. Kot človek, torej. Pisateljevanje pa je dodana vrednost.
Velibor Čolić se je iz hrvaškega pisatelja po rodu iz Bosne in Hercegovine po preselitvi v Francijo uspešno prelevil v francoskega avtorja. Slovencem se je že predstavil leta 2018 s prav tako v francoščini zapisanim romanom Sarajevski omnibus.

Glej tudi:

“Polagoma se zavem, da sem begunec. Človek brez dokumentov in brez obraza, brez sedanjosti in brez prihodnosti. človek s težkim korakom in strtim telesom, roža zla, nezemeljska in razpršena kot cvetni prah. Nimam več imena nisem več ne velik ne majhen, nisem več sin ali brat. Sem od pozabe premočen pes v dolgi noči brez jutra, brazgotinica na obrazu sveta.”
(str. 13)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Priročnik za izgnance: uspešno izgnanstvo v petintridesetih korakih.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 7
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja