Matere

Žanrdružbeni roman, družbenokritični roman, zgodovinski roman
Narodnostslovaška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2014
Založba
Ključne besede Študentke, Taborišča, Materinstvo
Prevod Diana Pungeršič
Število strani

322

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Slovaški page-turner

Rankov skozi pripoved bivše zapornice obudi čase po drugi svetovni vojni: v ruskem taborišču v letu 1945 dekle Zuzana rodi sina ruskega vojaka, ki ga je ljubila, v taborišču pa pristane zato, ker naj bi ga izdala Nemcem in s tem povzročila njegovo smrt. Zgodbo pripoveduje v današnjem času Zuzana študentki, ki piše diplomsko delo na temo materinstva v ekstremnih življenjskih okoliščinah. Intenzivna in tekoča, na trenutke ironična in duhovita, a nadvse pretresljiva pripoved seže v samo srž človeškosti in materinskosti, pa tudi vprašanj, kaj je človek in česa vsega je sposoben.

“Ne bi mogla reči, da je bila slovaščina dejansko njegov materni jezik, saj mu nisem upala niti namigniti, da sem jaz njegova mati. Ni bilo mogoče, da bi mama klical Irino in mene. Njeno ljubosumje tega ne bi preneslo. Ko me je enkrat zalotila, da govoriva slovaško, me je za tri dni poslala v bunker. Fant je takrat izprosil, da me je k njemu vrnila že naslednje jutro. Na srečo je nekaj mesecev za tem šla na neko partijsko šolanje, kjer je izvedela, da je tudi na ozemlju Češkoslovaške med vojno potekala velika protifašistična vstaja. Ko se je vrnila, mi je dobesedno ukazala, naj Alekseja učim čehoslovacki jazik, ker da je to tudi jezik napredka in narodnoosvobodilnega boja. Od takrat je hotela, da bi fant obvladal dva jezika.” (str. 163)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Matere.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 5
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3

Morda vam bo všeč tudi