Dežela drugih. Del 1, Vojna, vojna, vojna

Žanrdružinski roman (tudi rodbinski), zgodovinski roman
Narodnostfrancoska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2022
Založba
Zbirka Kapučino
Prevod Saša Jerele
Ključne besede Družinska saga, Kolonizacija, Matere in hčere, Položaj žensk, Tujost, Vojna
Število strani

329

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Toda zdaj, ko je prispela v te kraje, v njegovo deželo, se je počutila izgubljeno."

Leïla Slimani, ki je zaslovela s pretresljivim romanom Uspavanka, se v tridelni zgodovinski pripovedi Dežela drugih vrača k svojim maroškim koreninam. V prvem delu, naslovljenem Vojna, vojna, vojna, sledimo družini Belhadž v zadnjih letih francoske kolonialne oblasti nad Marokom. Amin, bivši vojak v francoski vojski, na podedovano posestvo na obrobju mesta Meknes pripelje mlado ženo, Alzačanko Mathilde. Poln visokoletečih ciljev vse svoje moči usmeri v to, da bi izpolnil dano obljubo očetu in poskrbel, da bo njihova zemlja nekoč bogato obrodila. Mathildino zmagoslavje ob poroki s čednim Aminom in vznemirljiv občutek pustolovščine, ko se je podala v drugo deželo, zamenjajo tiho obžalovanje, dvom, predvsem pa občutek lastne tujosti in prepuščenosti drugim, v svojem ognjevitem značaju niha med uporništvom in vdanostjo. Ob njej v ospredje prihajajo še drugi ženski liki, hči Ajša ter Aminova mati in sestra, ki poosebljata nasprotje med togo tradicijo in težnjo po svobodi. V samotni hiši na griču, kjer v viharni zvezi živita zakonca Belhadž, njihovo sosedstvo pa predstavlja spoj domačinov in kolonov, se odvijajo osebne drame. V ozadju pa se razplamteva burno družbeno dogajanje, počasi tudi v njihovo odmaknjenost prodirajo vse glasnejše zahteve po maroški neodvisnosti. Zaradi dovršene, večplastne pisave s prepričljivo prikazanimi literarnimi osebami lahko z navdušenjem pričakujemo nadaljevanje zgodbe.

Glej tudi:

Vse v pokrajini je bilo nepričakovano, drugačno od tistega, kar je poznala dotlej. Potrebovala bi nove besede, celo besedišče, očiščeno preteklost, da bi lahko povedala, kaj čuti, opisala tukajšnjo svetlobo, tako močno, da morajo ves čas pripirati oči, in osuplost, ki jo je dan za dnem prevzemala, ko je strmela ob vsej tej skrivnostnosti in lepoti. Nič ji ni bilo domače, niti barva neba, ne okus vetra, ki ji je ostajal na jeziku in ustnicah. Vse se je spremenilo. (str. 24)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Dežela drugih. Del 1, Vojna, vojna, vojna.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 200
Komentarji: 0
Število ocen: 4
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 6

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja