Amsterdam

Žanrdružbenokritični roman
Narodnostangleška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2004
Založba
Ključne besede Identiteta, Manipulacija, Etika, Družbeni položaj
Prevod Miriam Drev
Število strani

145

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ian McEwan je eden najbolj znanih in nagrajevanih angleških pisateljev, ki si je svoj sloves “pripisal” že relativno zgodaj. Z Bookerjem nagrajen kratek roman Amsterdam je pravzaprav roman o sodobni angleški družbi. O stanju duha v njej. Zgodba se začne na pogrebni slovesnosti lepe fatalke Molly, na kateri se srečata dva njena nekdanja ljubimca. Eden je slavni skladatelj, drugi urednik rumenega časopisa, ki pa je tik pred propadom. Oba sta nenadoma soočena še z dvema protagonistoma, politikom in bogatim založnikom, ki jima Molly pač ni bila neznanka. Neizogibno sledi: možje se smrtno zasovražijo. In si skušajo čim bolj škoditi oziroma drug drugemu uničiti življenja. Novinar omahuje pri odločitvi z objavo ali ne škandaloznih fotografij politika, skladatelj se bori s končevanjem naročene mu simfonije, politik na pogrebu briljira in uspešno zmanipulira skladatelja, jasno sebi v prid, založnik pa “škodljivo” deluje na vseh treh, njemu zoprnih frontah. Zanimiv preobrat, sočni dialogi predstavnikov t. i. britanske visoke družbe, uspešno in nazorno seciranje delovanja uredništev “rumenega” žurnalizma, mala šola politične retorike … Skratka, inteligentna secirnica “nadebudnih” povzpetnikov – karieristov, ki se nekako znajdejo na visokih, močnih položajih v družbi, ki pa jim niti slučajno niso dorasli. Niti profesionalno niti etično oz. moralno.

George, otožni, bogati založnik, ki je bil nor nanjo in ga ona, čeprav so se vsi čudili, ni zapustila, je pa vedno grdo ravnala z njim. Clive in Vernon sta se ozrla k vratom, pred katerimi je stal in sprejemal sožalje, ki mu ga je izrekala gruča žalujočih. Njena smrt ga je osvobodila vsesplošnega prezira.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Amsterdam.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 14
Komentarji: 0
Število ocen: 7
Želi prebrati: 13
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 15