Dobre knjige
5056 knjig

Vpišite vsaj dve začetni črki naslova, žanra, predmetnih oznak, imena ali narodnosti avtorja.

Fahrenheit 451
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
odpri
Oceni knjigo:
4,1
Št. ocen:8









Ray Bradbury

Fahrenheit 451

Ljubljana, Delo, 2004

Št. strani: 126


Prevod: Sonja Kravanja


Zbirka: Delova knjižnica: Vrhunci stoletja
Žanr: antiutopični roman, znanstvenofantastični roman

Narodnost: književnost ZDA

Knjiga o družbi, ki sovraži knjige

451 stopinj Fahrenheita oz. 233 stopinj Celzija, je temperatura, pri kateri se vname papir v knjigi. Je pa tudi naslov kultnega antiutopičnega romana ameriškega pisca Raya Bradburya (1920-2012). Roman iz leta 1953 se ukvarja s temami sežiganja knjig, hedonizma, množičnih medijev in jedrske vojne. V slovenščino ga je prevedla Sonja Kravanja. Glavni junak zgodbe je Guy Montag, eden od požarnikov (včasih so jim rekli "gasilci"), katerih naloga je odstranjevati in sežigati knjige. Svojemu poklicu je Montag sprva predan, a stik s svobodnjaško sosedo obrne njegov svet na glavo. Zamika ga, da pogleda v eno od teh knjig, ki jih vsak dan sežiga brez pomisleka. Bradburyjev roman nam predstavi sliko ameriške družbe, ki je srečo in globino (knjige) zamenjala za minljive užitke (TV in radio). Srhljivo opozorilo o pomenu ohranjanja tiskanega znanja. Po romanu sta nastala dva filma.



Odlomek iz knjige

Knjige so bombardirale njegova ramena, roke in kvišku obrnjen obraz. Goreča knjiga, malone tako poslušna kot golob s prhutajočimi krili v njegovih rokah. V medli, migljajoči svetlobi se je odprla stran, bila je kot snežni list in pazljivo potiskana z besedami. Zaradi naglice in vneme je imel Montag le trenutek časa, da si je prebral vrstico, ki pa mu je žarela v mislih še minuto zatem, kakor bi jo bili tja vtisnili z razžarjenim jeklom. Čas je zaspal na popoldanskem soncu. Spustil je knjigo in takoj zatem mu je že padla v roke naslednja.

(str. 33-34)

Cobiss povezava


Ključne besede: ANTIUTOPIJA, DISTOPIJA, NEGATIVNA UTOPIJA, KNJIGE, MNOŽIČNI MEDIJI, BRANJE, OGENJ


Prispeval/-a: Dominik Lenarčič, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani, Oddelek za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo
Objavljeno: 27.1.2021 10:12:12
Zadnja sprememba: 20.4.2021 16:58:05
Število ogledov: 2173