Dobre knjige
5054 knjig

Vpišite vsaj dve začetni črki naslova, žanra, predmetnih oznak, imena ali narodnosti avtorja.

Hitlerjeve pokuševalke : v volčjem brlogu
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
odpri
Oceni knjigo:
4,5
Št. ocen:13









Rosella Postorino

Hitlerjeve pokuševalke : v volčjem brlogu

Maribor, Hiša knjig, Založba KMŠ, 2019

Št. strani: 346


Žanr: vojni roman, psihološki roman

Narodnost: italijanska književnost

Ženske in kako preživeti v Volčjem brlogu

Rosa Sauer leta 1943, stara šestindvajset let, iz Berlina odpotuje v Vzhodno Prusijo h tašči in tastu. Njen mož Gregor se kot nemški vojak bojuje v Rusiji, mama ji je nedavno umrla v bombardiranju Berlina, osamljena mlada žena z veseljem sprejme zatočišče pri moževih starših. Vendar kmalu po prihodu na kmetijo dobi obisk dveh SS-ovcev, ki zahtevata, da se zglasi kot ena izmed pokuševalk hrane v Hitlerjeven Wolfschanzu – znamenitem Volčjem brlogu. Hitler je v strahu pred zastrupitvijo vpoklical deset žensk, ki so prisiljene trikrat dnevno jesti slastne obroke iz kuhinje, namenjene diktatorju, ter nato čakati eno uro na delovanje morebitnega strupa v hrani. V napeti, srhljivi pripovedi se prepletajo življenjske zgodbe ter medosebni odnosi nesrečnih žensk, ki pod strogim nadzorom stražarjev vsak dan znova trepetajo v strahu za preživetje. Roman, napisan po resnični zgodbi, skozi prvoosebno izpoved glavne junakinje prikazuje tragedijo nemškega življa, ujetega v primež slepe zaverovanosti v Hitlerjevo nacionalno stranko ter ponižanega v bridkem spoznanju o »zatonu bogov« s popolnim porazom ob koncu druge svetovne vojne. Avtorica je za roman prejela l. 2018 nagrado Premio Campiello.



Odlomek iz knjige

V menzi Krausendorfa so bile letve cele. Gregorja ni bilo ob meni in jaz sem bila sama. Škornji SS-ovcev so narekovali ritem obroka, kot bi z njimi dajali tempo preteči možnosti naše smrti. Kako okusni so bili ti beluši, strup pa je verjetno grenak? Vsak grižljaj, ki sem si ga nesla k ustom, mi je skorajda ustavil srce. Elfriede, ki je prav tako jedla beluše, me je opazovala, jaz pa sem pila vodo, kozarec za kozarcem, in poskušala odplakniti lastno tesnobo.

(str. 26)

Cobiss povezava


Ključne besede: SVETOVNA VOJNA 1939-1945, NEMČIJA, NEMCI, VSAKDANJE ŽIVLJENJE, ŽENSKE, PRISILNO DELO, PRIJATELJSTVO, ODNOSI MED SPOLOMA


Prispeval/-a: Anica Derganc, Mestna knjižnica Ljubljana
Objavljeno: 27.5.2019 13:15:07
Zadnja sprememba: 27.5.2019 15:01:05
Število ogledov: 4721