Mileva Einstein, teorija žalosti

4,4
(22)
Žanrbiografski roman, družbenokritični roman
Narodnosthrvaška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2018
Založba
Ključne besede Ločitev, Znanstvenice, Duševne bolezni, Duševnost, Družinski odnosi
Prevod Mišo Renko
Število strani

208

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Dokler me boli, vsaj vem, da sem živa

Slavenka Drakulić je v romansirani biografiji opisala nelahko življenjsko pot prve žene slavnega fizika Alberta Einsteina, Mileve Marić Einstein. Mileva je bila rojena v premožni družini v Vojvodini, nadpovprečno inteligentna je bila edina ženska svojega časa, ki je študirala na švicarski Politehniki. Tu je spoznala Alberta, njuna zveza se je začela s skupnim zanimanjem za znanost, za nove ideje ter prerasla v ljubezen in poroko. Mileva je možu požrtvovalno pomagala pri matematičnih izračunih in razvoju teorije relativnosti, rodila mu je tri otroke, hčerko in dva sinova. Po smrti hčerke si Mileva psihično ni nikoli opomogla, ni ji uspelo diplomirati, zakonca sta se odtujila. Albert si je našel novo družico – svojo sestrično, Mileva je ponižana s sinovoma odšla. Avtorica je ustvarila pretresljiv intimni portret ženske, ki ji življenje do smrti ni prizanašalo, vendar je kljub osebnim tragedijam vztrajala ter s tem izkazala svojo veličino.

Milevi je manjkala le polovica diplomskega izpita. Če bi opravila ustni del, bi lahko šla po njenih stopinjah in se ukvarjala z znanostjo. Morda ne bi dobila Nobelove nagrade, bi se pa vsaj ukvarjala s tem, kar ima rada in kar si je zelo želela. Potem je Albert na znanstvenih srečanjih in v družbi ne bi predstavljal kot ženo, temveč kot kolegico. Če ga ne bi srečala, če ne bi postala tako odvisna od njega, če ne bi takoj zanosila z Lieserl … Med resničnostjo in možnostjo drugačnega življenja je bila le tista polovica izpita. (str. 31)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Mileva Einstein, teorija žalosti.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 9
Komentarji: 0
Število ocen: 22
Želi prebrati: 15
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 19

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja