Dobre knjige
4902 knjig

Vpišite vsaj dve začetni črki naslova, žanra, predmetnih oznak, imena ali narodnosti avtorja.

Božanski imperator peščenega planeta
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
odpri
Oceni knjigo:
0
Št. ocen:0









Frank Herbert

Božanski imperator peščenega planeta

Ljubljana, Sanje, 2022

Št. strani: 387


Prevod: Matjaž Juričak


Zbirka: Sanje. Roman
Žanr: znanstvenofantastični roman

Narodnost: književnost ZDA

"Zlata steza je še vedno odprta." (str. 316)

V četrtem delu serije o Peščenem planetu spremljamo zgodbo imperatorja Leta II., sina vladarja Paula Muad'diba iz rodbine Atreides in Chani, njegove zunajzakonske partnerice fremenskega porekla. Leto II. je po neverjetnih 3.500 letih še vedno na čelu celotnega znanega vesolja, s svojo domnevno nesmrtnostjo pa si je pridobil status božanstva. Na začetku vsakega poglavja so tokrat predstavljeni odlomki iz njegovih ukradenih dnevnikov, v njih pa razodeva svojo filozofijo in napotke, ki jih želi predati človeštvu. Slutimo, da je namerno dopustil, da so mu bili ukradeni. Ko so po spremembi ekosistema, iz puščavskega v bogato rodovitno okolje, peščeni črvi izumrli, je na voljo le omejena zaloga melanže. Od nje je odvisno prebivalstvo, z njo pa po svoji volji upravlja Leto II. S svojo preobrazbo v novega Šaj Huluda bi lahko sam ustvarjal velike količine začimbe. S pomočjo peščenih postrvi se je uspel preobraziti do njegove predstopnje, postane torej hibridno bitje med človekom in črvom. V svoji viziji prihodnosti je namreč predvidel pogubo človeštva, ki kljub neverjetnim dosežkom stagnira, zato mora to nujno preprečiti. V času tako imenovanega Letovega miru poskuša z nepopustljivo surovostjo in diktaturo preložiti usodne dogodke na kasnejši čas, hkrati pa ustvarja tiranijo. A s svojim nerazumnim delovanjem želi človeštvo le vzpodbuditi, da bi premagalo nepremagljivega in se razvilo na naslednjo stopnjo. Kot smo navajeni iz Herbertovih del, je tudi v tem polno filozofskih misli ter idej o možnih poteh, ki bi jih v prihodnosti lahko ubrala znanost. Daljna prihodnost z aluzijami na naše dogodke iz pretekle zgodovine se skozi mnoge vzporedne zgodbe, ki zahtevajo poglobljeno branje, mojstrsko izpelje.



Odlomek iz knjige

»Ušla sem jim«. Zapečaten omot je vrnila v torbo in si jo spet poveznila na hrbet. »Prebila sem se mimo tvojih branikov, Leto«. Siona je takrat pomislila na skrivnostna zvezka. Prepričana je bila, da je v teh šifriranih vrsticah nekaj, kar ji bo ponudilo priložnost za maščevanje. »Uničila te bom, Leto!« Ne uničili te bomo. Siona pač ni bila takšna. Za to bo poskrbela kar sama. Obrnila se je in napotila proti sadovnjakom, čim dlje od pokošenega obrežja. Med hojo si je ponavljala prisego in jo po stari fremenski navadi zaključila tako, da je dodala svoje polno ime: »Siona ibn Fuad al Sejefa Atreides je ta, ki te kolne, Leto. Za vse boš plačal!«

(str. 14)

Cobiss povezava

Glej tudi

link Revija Bukla


Ključne besede: EKOSISTEMI, ZNANSTVENA FANTASTIKA, PREOBRAZBA, ODNOSI MED SPOLOMA, VLADARJI, TEHNOLOŠKI RAZVOJ, FILOZOFIJA ZNANOSTI, FILOZOFIJA ŽIVLJENJA, PRIHODNOST, PLANETI, FANTAZIJSKA BITJA, FANTASTIČNI SVETOVI, ČLOVEKOVO OKOLJE, VOJSKA, ZAROTE


Prispeval/-a: Neja Drevenšek, Mestna knjižnica Ljubljana
Objavljeno: 27.3.2023 14:19:47
Zadnja sprememba: 27.3.2023 18:34:38
Število ogledov: 217