Razum

Žanravtobiografski roman
Narodnostslovaška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2007
Založba
Prevod Alenka Šalej
Ključne besede Družinski odnosi, Depresija (medicina), Samomorilnost
Število strani

221

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Obupano iskanje »pravega« razuma

Roman Razum je avtobiografska zgodba in eno izmed ključnih del slovaške literature 20. stoletja. Avtorjeva iskrena in avtentična pripoved mestoma celo prestopa mejo moralnega, česar se je zavedal tudi avtor sam. Roman temelji na prvoosebnem pripovedovanju štiridesetletnika, ki se trudi napisati zgodbo za filmski scenarij, medtem pa se spopada s težavami v službi, medsosedskim nerazumevanjem in zapletenimi družinskimi odnosi. Izgubil je očeta, ki je umrl za rakom, ima finančne težave, a nobene volje do dela. Počuti se izgorelega, brez slehernih idej in pogosto se zateka tudi k alkoholu. Z duševno bolno ženo imata težaven, celo nasilen odnos, pri tem pa skrbita za svojo petnajstletno hčer. Obupno išče načine, kako si urediti vsakdanje življenje in probleme razsodno rešiti, vendar pa, zahvaljujoč svojemu »razumu«, nobene težave ne reši, ravno nasprotno, stvari se še bolj zakomplicirajo. Oceni, da je njegovo življenje neuspešno, počuti se osamljenega in neuporabnega.

Nato sem se vprašal, zakaj imajo ženske rade nežne moške. Po tem retoričnem vprašanju sem zaključil, da ne more biti nežen nihče, kogar se da pritegniti v nekakšen zbor, v katerem po večerih zastonj poje vse mogoče zmesi. Tak človek ne more biti normalen. Glasbo se mora delati za denar – tako kot včasih, ko se je muzikant s svojo glasbo preživljal. Normalnemu človeku se ja ne da kar naprej prepevati – po možnosti vsak torek in petek. Če se umetnost mora delati redno, mora postati zaposlitev, sicer povzroči slaboumje.
(str. 35)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Razum.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 6
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi