Prvi del sedemdelne serije je zgodba o zakoncih Selter, ki se ukvarjata z antikvarnim gradivom. Njuno običajno življenje se v hipu spremeni, ko Tara odide na dražbo ilustriranih knjig v Bordeaux po nekaj redkih in dragocenih izdaj. Nato spotoma še obišče prijatelja Philipa, zbiralca starin in njegovo Marie, srečen, sveže zaljubljen par. Nenadoma se ji čas iztiri, niti sama točno ne ve, kdaj. Zbudi se v dan, ki ga je doživela že včeraj in nejeverno spozna, da se je ujela v neskončno zanko tega istega 18. novembra. Nenavadna situacija jo prisili, da se umiri in razmisli, kaj doživlja.
Skozi krožno pripoved o vseh možnih različicah doživete realnosti, v kateri je polno filozofskih vprašanj o premagovanju omejitev časa, poskuša najti izhod iz tega paralelnega sveta. Njeno frustriranost in tesnobnost ob vsakodnevnih ponavljajočih se dejanjih ljudi, še posebej njenega moža, saj vsako njegovo potezo sedaj pozna že na pamet, počasi zamenja upanje, da bo našla vso svojo moč in ta dan za vedno pustila za seboj.
Eksistencialistični roman, napisan v obliki dnevnika istega dne, vsebuje močne elemente spekulativne fikcije, s tem ko ustvarja svetove, ki so hkrati realni in nezavedni. Bralca vabi k razmisleku o možnih alternativnih resničnostih in o tem, kako neznatno je življenje človeka v svetu, na katerega nima vpliva. Tarina izkušnja izgubljenosti v času odpira vprašanja o mejah človeške percepcije in o doživljanju časa. Prvi trije deli serije so leta 2022 prejeli prestižno nagrado Nordijskega sveta za književnost. Roman je bil tudi v ožjem izboru za Mednarodno literarno nagrado Booker.
Objavljeno: 03.07.2025 00:02:24
Zadnja sprememba: 03.07.2025 09:19:19