Bakhita

4,7
(13)
Žanrbiografski roman
Narodnostfrancoska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2019
Založba
Prevod Janina Kos
Ključne besede Redovnice, Sužnji, Svetnice, Trgovina z ljudmi
Število strani

439

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

14-15 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Od suženjstva do svobode, od svobode do svetništva"

V presunljivem romanu je večkrat nagrajena Véronique Olmi povzela življenjsko zgodbo pripadnice zasužnjenega in izkoriščanega sudanskega ljudstva. Bakhita je pripadnica darfurskega plemena Dažujcev in je v najranljivejših letih, ko v njeno vas vpadejo oboroženi možje in jo ugrabijo. V trenutku groze se njeno življenje poruši in izgubljena v dimu domače vasi izgubi občutek varnosti in gotovosti. Zamenjata ga zaprepadenost in prestrašenost. Odtrgana od doma s karavano odpotuje na neskončno suženjsko pot, posuto z okostji tistih, ki so na peklenskem potovanju obnemogli. Kot se spreminjajo pokrajina in obrazi ljudi, se spreminja tudi sama. V strahu pred neznanim, na milost in nemilost prepuščena ljudem, ki se naslajajo nad njeno bolečino, otopela, polomljena, izčrpana in razmrcvarjena prispe v stotine kilometrov oddaljene kraje, kjer življenje v karavani končno zapusti za seboj. Toda njen obstoj je še dalje omejen na ugajanje in uboganje lastnikov, ki želijo zatreti njeno življenjsko voljo, na trpljenje, ki meji skoraj na popolno nezavedanje. Tok njenega življenja se obrne v času, ko politično dogajanje v Sudanu napoveduje prepoved trgovine s sužnji in jo odkupi italijanski konzul v Kartumu. Spomini na ukradena življenja, potreba po svetlobi, varnosti in hrepenenje po ljubezni jo pripeljejo v beneški zavod za katehumene. Kljub občutku osamljenosti čuti neustavljivo ljubezen do vsega, kljub ranljivosti je močna, kljub bridkosti ostaja polna energije in hrepenenja.


Glej tudi:

Bakhita stopa po dolgi, vijugavi, nevarni poti, ki spominja na obrise kač, kakršne je v pesek risal njen brat, da bi jo prestrašil, in zdaj sklene, da se jih nikoli več ne bo bala. Tista, zaradi katere je kričala ono noč, ko jo je zajel pastir, je bila zadnja. Če se kače nehaš bati, je to tako, kot bi jo premagal. (str. 74)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Bakhita.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 46
Komentarji: 0
Število ocen: 13
Želi prebrati: 7
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 12