Žanrdružboslovna razprava
Narodnostangleška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2013
Založba
Ključne besede Ideologija, Družbena solidarnost, Tehnološke inovacije, Politika, Potrošništvo, Podnebne spremembe, Globalna kriza, Hegemonija
Prevod Ana Kralj In Zoja Skušek
Število strani

231

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Prispevki petih sodobnih makrozgodovinskih sociologov ne prinašajo natančnega scenarija za prihodnost. Na podlagi primerjalnih analiz preteklosti in sedanjosti ugotavljajo možne strukturne tokove družbenega dogajanja in na grobo ocenjujejo hitrost teh sprememb. Čeprav vseh pet avtorjev, ki so združili moči, še zdaleč nima povsem enotnih pogledov, pa se vsi strinjajo, da raznotere krizne situacije majejo ravnovesje sodobnega svetovnega sistema, kar predstavlja možnost za temeljito preobrazbo. To pomeni, da postavljajo pod vprašaj večno obnavljajoči se kapitalizem, katerega dominatna značilnost je neskončna akumulacija kapitala in delovanje političnih inštitucij nacionalnih držav kot močne podporne točke ekonomskih odnosov, ki temelje na hierarhiji in eksploataciji. Medtem, ko Wallerstein kapitalistično družbo razume kot sistem, ki se giblje v ponavljajočih ciklih, ki bodo v prihodnosti nujno pripeljali do njegovega propada, Mann meni, da družbo oblikujejo prekrivajoča omrežja moči (ekonomija, politika, vojska…,) njihov medsejni vpliv pa se oblikuje precej naključno. Ob takšnih teoretičnih razhajanjih nekateri vidijo v prihodnosti uveljavjanje novih vrst ekonomske organizacije, drugi pa kapitalizem dojemajo kot dovolj trdoživ in prilagodljiv, da bo lahko v kakšni od svojih novih inačic ohrani svojo vlogo v svetovni ekonomiji. Spet pa so vsi avtorji enotni, da vkolikor želi človeštvo izbrati boljši scenarij svoje prihodnosti, postaja neizogibna nujnost odločitev za ničelno rast DBP, za uvajanje naprednih zelenih tehnologij in za opuščanje potrošniškega življenjskeg sloga. Veliko vlogo pri izbiri poti bodo imeli izidi politčnih bojev, tu pa lahko pri ozaveščanju svoj delež prispevajo družboslovne vede. Zato je delo napisano v dostopno razumljivem jeziku, saj je cilj avtorjev, da svoje trditve odprejo za razpravo širše javnosti.

Glej tudi:

»Ne smemo upočasniti edinole kapitalizma. Upočasniti moramo tudi »tekalno stezo«, po kateri tekajo nacionalne države, obsedene z rastjo. Vse nacionalne države merijo nacionalni uspeh z rastjo BDP-ja, a to uničuje okolje. To pomeni, da je treba upočasniti politične elite, ki verjamejo, da lahko obdržijo oblast le s pospeševanjem kratkoročne rasti v obdobju enega volilnega cikla. Režim nizkih izpustov bi kratkoročno zagotovo znižal rast, a upati je, da bi jo dolgoročno povečal, glede na to, da se bo na dolgi rok pokazalo, da je scenarij neposeganja v »vsakdanje poslovanje« uničujoče za planet in negove prebivalce. Toda kdo živi na dolgi rok? Politiki in njihovi volilci zagotovo ne. Še več, politiki in volilvci še vedno živijo v času suverenih nacionalnih držav, kjer je velik odpor do vsakršnega zmanjševanja te suverenosti, ki bi jo narekovali tujci. A regulacija bo morala biti mednarodna, z medvladnimi sporazumi, ki bodo resno omejevali avtonomijo vsake izmed nacionlnih držav, da dela po svoje.« (str. 115-116)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Ali ima kapitalizem prihodnost?.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 1
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0