Trenutek v življenju drugega

Žanrbiografski roman, spomini
Narodnostfrancoska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2013
Založba
Ključne besede Balet, Koreografije, Umetnost, Ustvarjalna svoboda
Prevod Marjan Poljanec
Število strani

293

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

9-10 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Z neusahljivim navdihom skozi življenje

Potovanje skozi otroštvo, mladost in odraščanje velikega plesalca je tako bogato, da jemlje dih. Tu in tam lahko pozoren bralec zasledi namige na razvoj njegove homoseksualnosti. Konec sedemdesetih to ni bila ravno tema, ki bi večini ne predstavljala zagat, kot je morda v zahodnem svetu sedaj. Bejart nas popelje skozi spremembo svojega priimka, odnose z očetom, slavnim filozofom Gastonom Bergerjem, in nežno mamino dušo, ki ga je vse prehitro, pri sedmih letih, zapustila. Bolehen deček z afriškimi koreninami po svoji prababici, je imel močno voljo do dela, vztrajnost, kakršne ne najdeš povsod in veliko mero domišljije. Vse to ter tudi časi druge svetovne vojne, rojen je bil namreč leta 1927, so mu dali neomajno voljo do ustvarjanja. V njegovi glavi so se rojevali baleti drug za drugim. Še preden je bil en končan, je že nastajal naslednji. Uspehi, porazi, dobre in slabe kritike so se vrstili. Marsikdaj razcefran na koščke je Bejart vztrajal, vse do mnogih priznanj, nagrad, pohval. Piše na trenutke zasanjano, nato hitro, kot da bi ga tok časa prehitel za nekaj let. Njegovemu delu kot plesnemu mojstru in ustvarjalcu novega v tej umetnosti, pa tudi pisatelju, se lahko poklonimo.

Glej tudi:

Vem, kaj so govorili o meni: “Ker je imel za očeta filozofa, uprizarja zdaj ideje! Razmišlja!” Kako naj ne bi razmišljal? Vsi razmišljamo. Le modrecem, svetnikom in velikim zenovskim menihom se posreči ne razmišljati. Vsi drugi pa nenehno mislimo. Tako eni, kot drugi. Količinsko enako, razlikuje se le kakovost. In ravno ta gre ljudem na živce. Rajši razmišljam o Rilkeju kot o Coluchu in rajši poskušam razmišljati kot Rilke, in ne kot Coluche. Saj bi mi bilo zelo všeč, ne razmišljati, a se mi ne posreči. Zato poskušam razmišljati iz dneva v dan nekoliko bolje.
(str. 115)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Trenutek v življenju drugega.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 0
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3

Dela avtorja