Lačni kamni : novele in pripovedi

Žanrnovela
Narodnostindijska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 1988
Založba
Ključne besede Odnosi, Hrepenenje, Indijci, Transcendenca
Prevod Vinko Ošlak
Število strani

155

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Okusi pristne Indije - okusi človeških bližin

Ko se bralec premika od zgodbe do zgodbe Tagorejeve Indije s konca 19. stoletja, lahko zazna posebno nostalgično občutje. Posebno zato, ker se to občutje kljub prehajanju iz zgodbe v zgodbo ne prekinja. Ostaja v samem temelju človeške izkušnje: to je HREPENENJE, klic po večnem domu duše, ki je nekje blizu, a nikoli povsem tu. Tagore to hrepenenje v bralcu predramlja z orisi zelo različnih človeških bližin. Kakor da bi kot avtor želel ujeti prav vsakega bralca z vabo njemu lastne barve bližine. Da bi mu ja lahko odložil v srce to žgočo toplino: hrepenenje po večnem domu, nezmotljivi kompas k miru in izpolnjenosti. Zgodbe zato delujejo kot duhovna hrana in hkrati kot drhtenja igle na hrepenenjskem kompasu. Bralec je opomnjen le na to, česar se globoko v sebi zaveda že sam. Zato ve: kar je resničnega v avtorju, je resnično tudi v njem. Ni pomembno, da je avtor živel v Indiji, bralec pa je na drugem koncu sveta in v drugem stoletju. Tagorejeva Indija diha povsod, kjer diha človek.

V trenutku mu je zaledenela kri. Ves svet se mu je razodel kakor siva sopara. Iz njegovega strtega srca je ušel glasen krik: ‘Babu! Khoka-babu! Dobri dadabab, moj dragi!’
A nihče ni odgovoril z besedo ‘čana’. Ni bilo slišati razposajenega otroškega glasu in smeha; le Padna je bučno tekla kakor običajno; kakor da ne ve nič o tem in kakor da ne premore niti hipa, da bi opazila tako nepomembno stvar. (str. 38)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Lačni kamni : novele in pripovedi.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 0
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja