Dobre knjige
4803 knjig

Vpišite vsaj dve začetni črki naslova, žanra, predmetnih oznak, imena ali narodnosti avtorja.

Vaje v pozabljanju : roman
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
odpri
Oceni knjigo:
0
Št. ocen:0









Anita Nair

Vaje v pozabljanju : roman

Ljubljana, KUD Sodobnost International, 2018

Št. strani: 381


Maja Kraigher: Maja Kraigher


Zbirka: Knjižna zbirka Horizont
Žanr: družbenokritični roman, družinski roman (tudi rodbinski), psihološki roman, socialnorealistični roman, ljubezenski roman

Narodnost: indijska književnost, angleška književnost

Ko se vsak miren trenutek izkaže za zatišje pred naslednjo nevihto

Roman pripoveduje vzporedni zgodbi dveh usod ljudi iz Bangaloreja v Indiji, ki se zaradi nesrečne tretje usodno prepleteta. Gre za mater, hčerko, vnukinjo in ženo, ki jo mož nepričakovano zapusti. Z vsemi vsakodnevnimi tegobami se mora v izrazito patriarhalni družbi kar naenkrat znajti sama in skrbeti tudi za preostale družinske člane. Tako ji pot prekriža indijski profesor iz Amerike. Ta se je vrnil v domovino, da bi odkril nesrečno zgodbo svoje hčere, ki leži v komi. Rdeča nit romana je nenehno tehtanje meja med napredkom in tradicijo. Kljub enakemu pravnemu statusu žensk, v resnici le te vedno potegnejo krajši konec. Ženske so manjvredne, praviloma prikrajšane, zato se neštete nikoli ne smejo niti roditi. Gre za v nebo vpijočo tenkočutno pripoved o kruti resnici vseh vrst diskriminacije v indijski patriarhalni tradiciji. Delo je bilo nominirano za prestižno nagrado Rabindranatha Tagoreja in poželo številna književna priznanja.



Odlomek iz knjige

»Moška sta se spogledala. Spet je spregovoril starejši z nizkim, raskavim glasom: »Novi ste tukaj. Ničesar ne veste o naših navadah. Predlagam vam, da se vrnete. Nočemo povzročati težav. Ampak tudi vam ne bomo dovolili, da bi povzročali težave nam.« Bil je vljuden, čeprav je bilo iz njegovih besed razločno slišati grožnjo.
»Kakšnih težav?« je zajecljal Rishi. »Ne vem, o čem govorita.«
Mlajši moški je stopil korak naprej. »Vaša kurba je bila danes v zdravstvenem domu. Vmešava se v stvari, ki se je ne tičejo. Pojdita domov. Pojdita, kamor hočeta. Ampak poberita se od tukaj.«
Starejši je z dvigom roke ustavil bojevitost mlajšega. Njegova ura se je v poznopopoldanskem soncu zlato zableščala in na njegovem kazalcu je Rishi zagledal mavrični ogenj. Diamantni prstan. Kdo sta ta človeka?
Starejši je potrepljal Rishija po rami. Dobrohotno, očetovsko. »Saj razume. Kajneda? Odšla bosta!«
Rishi je gledal, kako sta moška sedla v bel kombi in odhitela nazaj, od koder sta prišla. Čutil je, kako mu srce v prsih razbija. Usta je imel čisto suha. Še nikoli ga ni bilo tako strah. Kaj je storila Smriti?«

(str. 344 – 345)

Cobiss povezava


Ključne besede: ŽENSKA KNJIŽEVNOST, SPOLNA DISKRIMINACIJA, POSILSTVO, SOCIALNA TESNOBA, INDIJSKA KNJIŽEVNOST, SPLAV (MEDICINA), DRUŽINSKI ODNOSI, SAMSKE MATERE, SOČUTJE


Prispeval/-a: Cveta Hribernik, Knjižnica Domžale
Objavljeno: 1.8.2018 10:16:14
Zadnja sprememba: 1.8.2018 10:16:14
Število ogledov: 2637