Faruk Šehić, Uroš Zupan, Jasmin B. Frelih, Andrej Nikolaidis, Davorin Lenko, Dragan Velikić, Jurij Hudolin, Suzana Tratnik, Peter Semolič, Ana Pepelnik, Tina Vrščaj, Jure Jakob, Ana Schnabl, Tatjana Gromača
Antologija tesnobe
Ljubljana, LUD Literatura, 2016
Št. strani: 136
Prevod: Urban Vovk
Žanr:
esej
Narodnost: slovenska književnost
V sodobni družbi je med nami ogromno ljudi, ki se spopadajo z različnimi strahovi, fobijami in tesnobami. Nekateri imajo uradno postavljeno diagnozo, drugi se enkrat ali večkrat v življenju srečajo z občutki panike, pomanjkanjem zraka, občutkom, da bodo izgubili zavest. Urednica Dijana Matković je k pisanju, o tej še vedno tabu temi, povabila slovenske in tuje avtorje, ki so mesečno pisali za revijo LUD Literatura. Eseje so prispevali: Jasmin B. Frelih, Tatjana Gromača, Jurij Hudolin, Jure Jakob, Davorin Lenko, Andrej Nikolaidis, Ana Pepelnik, Ana Schnabl, Peter Semolič, Faruk Šehić, Suzana Tratnik, Dragan Velikić, Tina Vrščaj in Uroš Zupan.
Odlomek iz knjigeZa tesnobo sem izvedel relativno pozno. V krajih in časih, kjer sem in ko sem odraščal, ljudje niso poznali tesnobe. Vsaj ne spomnim se, da bi kdaj kdo rekel: Danes se počutim pa še posebej tesnobno. Ne govorim o nekih daljnih krajih in davnih časih, ampak o vasi, od centra Ljubljane oddaljeni dobrih deset kilometrov, in o sedemdesetih letih minulega stoletja. Toda to je bil vendarle drugačen svet, drugačen čas. Svet kmečko-delavskega porekla in nazorov. In tesnoba se mu je izogibala, kot da bi bila preveč metafizična za to, da bi se lahko naselila v prsi in želodce takratnih in tamkajšnjih ljudi.
(str. 88)
Ključne besede:
TESNOBA,
STRAH,
DUŠEVNO ZDRAVJE,
DUŠEVNE BOLEZNI
Prispeval/-a:
Viktorija Kante,
Lavričeva knjižnica Ajdovščina
Objavljeno: 20.2.2017 19:55:52
Zadnja sprememba: 23.2.2017 13:26:49
Število ogledov: 3169