Teodorik Veliki : Rim je bil pokopan v Raveni

Žanrbiografski roman
Narodnostmadžarska književnost
Kraj in leto izidaMaribor, 1982
Založba
Ključne besede teodorik veliki, ravena, pozna antika, Zgodovina
Prevod Jože Kolar
Število strani

421

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

14-15 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ravena-most med rimskim in bizantinskim svetom

Laszlo Passuth, pisec romana o kralju Teodoriku, je znan madžarski pisatelj. V pričujočem romanu je podal imenitno zgodovinsko podobo življenja vzhodnogotskega kralja, ki je svojemu času dal neizbrisni pečat. Teodorik se je rodil v Panoniji in s petimi leti prišel na dvor v Bizancu, kjer je ostal deset let. Tam se je temeljito seznanil z grško kulturo in razmerami na dvoru. Temeljito izobražen se je vrnil k vzhodnim Gotom, z njimi zapustil Panonijo, se selil iz province v provinco. Cesar Zenon mu podeli pokrajino Mezijo ter časten naslov konzula in patricija. Po naročilu cesarja napade Odoakerja, ki je vladal v Raveni. L. Passuth je Teodorika, ki je v sebi združeval prvine barbarske preprostosti in uglajenosti antične kulture, prikazal v živih plastičnih barvah. Roman je velikanska freska, polna svežih razgibanih prizorov, v katerih nas pisatelj sooča ne le s Teodorikovem javnim delovanjem, temveč tudi z njegovim zasebnim življenjem. Avtorju je uspelo oživiti čas pozne antike, čas napetosti in dinamike.

V naših vrstah so se bojevali mnogi, ki so bili prej sužnji pri različnih gospodarjih. Ti so pogosto vedeli, kam so gospodarji skrili svoje zaklade. Tako sta si neredko stala nasproti: nekdanji suženj in njegov prejšnji gospodar. Suženj je imel v roki orožje, iz gospodarjevih ust so prihajale ponižne prošnje. (str. 15)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Teodorik Veliki : Rim je bil pokopan v Raveni.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 5
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0