Kljub vsemu reči življenju da: psiholog v koncentracijskem taborišču

Žanrspomini
Narodnostavstrijska književnost
Kraj in leto izidaCelje, 2013
Založba
Prevod Miriam Drev
Jože Stabej
Ključne besede Spomini
Število strani

171

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Viktor Frankl (1905–1997) je ustanovitelj tretje dunajske psihoterapevtske šole, v središču katere je t. i. logoterapija – terapija s smislom. Frankl jo je utemeljil na podlagi svoje izkušnje preživetja v štirih koncentracijskih taboriščih smrti med drugo svetovno vojno, mdr. je doživel Auschwitz. V knjigi je opisal grozote zaporniškega življenja, ki pa ga ni samo prestajal, temveč ga je zrl z očmi psihologa – kolikor je bilo pri skrajni telesni in duševni izčrpanosti seveda mogoče. Ker je trpljenje osmišljal in predvsem zaradi nenavadnega spleta okoliščin (ki, kot pravi, niso bile naključne), je na koncu doživel prostost. Seveda pa tudi na svobodi ni bilo lahko: Frankl razloži zanimivo psihologijo zapornika kmalu po prestanju zaporne kazni.

Gre za nadvse zanimivo in prodorno delo, ki je navdihovalo in še navdihuje številne generacije. Na koncu Frankl na kratko oriše temeljna načela logoterapije, ki se je v praksi izkazala kot zelo uspešna. Eden od učinkovitih “prijemov” je npr. ‘nasprotna namera’, pri kateri pacient svojo fobijo premaga tako, da si zaželi, da bi se uresničilo ravno tisto, česar se boji.
Pri nas je postala logoterapija poznana po zaslugi Antona Trstenjaka, v prakso pa jo je vpeljal Jože Ramovš.

Če se človek, ki ni sam spoznal koncentracijskega taborišča, čudi, da smo tam doživljali lepote narave in umetnost, bo njegovim ušesom morda zvenelo še bolj neverjetno, če povem, da smo poznali tudi humor. /…/
Nekega svojega prijatelja in kolega, poleg katerega sem več tednov delal na gradbišču, sem dobesedno treniral v humorju: nekoč sem mu predlagal, da bi se drug drugemu zaobljubila, da se bova vsak dan domislila vsaj ene smešne štorije, in sicer takšne, ki bi se lahko pripetila po osvoboditvi in vrnitvi domov.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Kljub vsemu reči življenju da: psiholog v koncentracijskem taborišču.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 191
Komentarji: 0
Število ocen: 9
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 16