Prelistaj
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
Vladimir Sorokin
Opričnikov dan
Ljubljana, Beletrina, 2021
Št. strani: 204
Prevod: Andreja Kalc
Zbirka:
Knjižna zbirka Žepna Beletrina
Žanr:
znanstvenofantastični roman
Narodnost: ruska književnost
Rusija leta 2028 – bližnja distopična prihodnost, ki se zdi še kako resnična. V knjigi "Opričnikov dan" spremljamo "opričnika", vladnega zaposlenega, skozi njegov tipični in bizarni delovni dan. V Rusiji, ki je predstavljena v knjigi, je ponovno vzpostavljena monarhija. Naslov knjige se nanaša na državno politiko Ivana IV. Groznega (ta državna politika se je izvajala med leti 1565 in 1572) , imenovano "Opričnina", ki je vključevala tudi javne usmrtitve in druge načine mučenja. Dogajanje v knjigi odraža načine mučenja, ki so jih uporabljali v času ruskega carja Ivana Groznega, le da so načini mučenja v knjigi modernizirani, futuristični. Sorokin se v knjigi naslanja na dela ruskih klasikov, hkrati pa upošteva način pisanja distopičnih romanov. Spolnost in nasilje gresta v knjigi z roko v roki, ženske pa so v knjigi omenjene le kot objekti poželenja ali žrtve posilstev. V knjigi so skupinska posilstva predstavljena kot standardni postopek pri delu "opričnikov". Skozi zgodbo je moč zaznati, da je poudarek na kolektivnem, in ne več na individualizmu. Ob koncu dneva, da bi postali eno in dosegli stopnjo kolektivnega, ki ga red želi, "opričniki" prirejajo orgije, po orgiji pa drug drugega pohabijo. Knjiga je prevedena v več kot trideset jezikov in je sodobna klasika.
Vladimir Sorokin je eden najbolj prepoznavnih in najboljših sodobnih ruskih pisateljev, v slovenščino je med drugim preveden tudi njegov roman z naslovom Led.
Odlomek iz knjigeTrpeti, trpeti, trpeti.
Svedri pronicajo skozi meso kakor skozi maslo, uprejo se v kosti. Trpeti, trpeti, trpeti. Trpimo, škrtamo z zobmi, eden drugega gledamo v obraz: ´Žgi! Žgi! Žgi!`
Trpimo, trpimo, trpimo. Komarski svedri sežejo vse do kostnega mozga.
(str. 199)
Ključne besede:
RUSIJA,
DISTOPIJA,
PRIHODNOST,
MUČENJE,
KOLEKTIVIZACIJA
Prispeval/-a:
Branka Mrđenović,
Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem
Objavljeno: 21.4.2021 15:40:28
Zadnja sprememba: 10.5.2022 13:51:47
Število ogledov: 1363
Priporočamo
|
Gwen Strauss
|
Deveterica: resnična zgodba o skupini žensk, ki je preživela grozote nacistične Nemčije
|