Žanravtobiografski roman, biografski roman
Narodnosthrvaška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2014
Založba
Ključne besede Bosanskohercegovska književnost, Družinski odnosi
Prevod Aleksandra Rekar
Število strani

157

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Razgaljeni obračun

Pred leti je naš etnolog in kulturni antropolog Božidar Jezernik izdal knjigo z naslovom Dežela, kjer je vse narobe, v kateri je odlično opisal, kako sta bila Balkanski polotok in njegovo prebivalstvo videna skozi oči zahodnoevropskih popotnikov in raziskovalcev v preteklosti. Ko sem prebiral to izjemno knjigo, se kar nisem mogel načuditi pretiravanju in domišljiji, ki je prevevala takratne poznavalce Balkana, a hkrati prišel do ugotovitve, da nas niti danes ne vidijo bistveno drugače. Repate ljudi in oblake, iz katerih dežujejo sardele, so sicer zamenjale drugačne bizarnosti, a to še vseeno ne pomeni, da ga oz. nas sodobni balkanologi razumejo kaj bolje od svojih predhodnikov. Ampak zakaj bi jim kdo to sploh zameril? Če smo iskreni in ko dobro premislimo, moramo priznati, da se pogostokrat najbolje ne razumemo niti sami. Zakaj bi nas torej moral razumeti nekdo drug, nekdo, ki se ni rodil in odrastel v tem divjem koncu Evrope? In kaj ima s tem Jergovićev roman ali, kot ga avtor sam večkrat poimenuje, esej Oče? Precej. Z Jergovićem je pač tako, da ga bralci, ki izhajamo s področja rajnke Jugoslavije, beremo nekoliko drugače od ostalih in to predvsem zaradi tega, ker smo se s podobnimi situacijami, ki jih avtor opisuje, srečevali tudi sami. Saj ne, da jih razumemo, so nam pa domače. Če je v Zgodovinski čitanki (1 in 2) opisana lepša in zabavnejša plat skupne bivše, je v Očetu ravno obratno. V njem avtor obračuna s svojo preteklostjo, s preteklostjo svojega očeta in njunega odnosa, s preteklostjo svoje ožje in širše družine, s preteklostjo Jugoslavije in njenih naslednic (predvsem Hrvaške). Zavestno? Da. Samoterapevtsko? Morda. Brezkompromisno? Vsekakor! Drugače je praktično nemogoče narediti obračun s pacienti, ki obstreljujejo zdravnika, ki jih zdravi, pa tudi nemogoče obračunati z državo, ki za pridobitev državljanstva od prosilca zahteva potrdilo o tem, da ga je krstil kakšen od »uslužbencev« svete rimskokatoliške cerkve. Če ne najboljši, pa vsekakor najbolj razgaljen Jergović do sedaj.

Bil sem izrezan oče. Še sreča, kajti če bi bil izrezana mati, bi se zastavljalo vprašanje, kdo je moj oče. Pri tem vprašanju se začne naše vseživljenjsko iskanje identitet, družinska in družbena zgodovina, nekaj skupnih in ločenih narodnih zgodovin, prerešetanih z vojnami – kot njegovo starčevsko telo z metastazami; pri vprašanju, kdo je otrokov oče, ki ni nikoli retorično in ki se zastavlja celo po tistem, ko bi moral biti odgovor nanj docela nedvoumen, se začenja narodnoosvobodilni boj, skupaj s petimi stoletji pod Turki, z nekaj srbskimi vstajami in hrvaškimi kmečkimi upori; če ga ne bi bilo, tega našega prvega vprašanja, ki ga navadno kot prva zastavi tašča – torej mati nesojenega očeta ali očeta, čigar zgodovinska in biološka vloga je vprašljiva – zatem pa se to vprašanje prenaša kakor pljučna kuga, od vdiha do izdiha, dokler na koncu ne pripelje do prelivanja krvi, večjega ali manjšega, družinskega ali nacionalnega, ki je pri nas vedno in vselej nastajalo kot najprimitivnejša oblika identitete krize; če ne bi bilo tega vprašanja, pravzaprav še tega ne bi vedeli kdo smo in kaj smo, niti ne bi vedeli, da se v tem našem balkanskem in srednjeevropskem svetu, v tej žalostni katoliški vukojebini, na divjem pravoslavnem in islamskem zahodu, ljudje delijo na tiste, ki so podobni materam, in tiste, ki so podobni očetom. (str. 6)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Oče.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 2
Komentarji: 0
Število ocen: 6
Želi prebrati: 5
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 7

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja