Predor

Žanrpsihološki roman
Narodnostargentinska književnost
Kraj in leto izidaV Ljubljani, 2000
Založba
Prevod Jasmina Markič
Ključne besede Ljubosumje
Število strani

148

Čas branja

Opozorjeni smo bili, da se čas branja razlikuje tudi glede na zvrst ali žanr knjige. Sklep: trenutno informativno obvestilo naj se dopolnjeno glasi: To je le ocena.

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ernesto Sabato, rojen leta 1911, je bil po poklicu astronomski fizik, ukvarjal se je s slikarstvom in pisateljevanjem. Menda je spričo mračnega teksta na začetku težko dobil založnika, vendar je moč njegove pisave prepoznal Camus in dela so zaživela. Prizorišče njegovih del je vedno Buenos Aires. V romanu se slikar Castel zaljubi v obiskovalko razstave – Marijo, ki v njegovi sliki prepozna detajl. Ta detajl govori o njegovi samoti in tesnobi. O njej sanjari, želi si jo srečati. To se tudi zares zgodi. Ker je v svojih idejah do Marije direkten in ker ta skrbi tudi za slepega moža, ga sprva zavrne, kasneje pa postaneta ljubimca. Njuna sreča je kratke sape, saj je Castel ljubosumnež brez samozavesti in Marijo nenehno preverja, spravlja na rob pameti in se ji po nasilnih ekskapadah seveda redno opravičuje. V eni takih epizod ne loči več resnice od domišljije, sumničenje je premočno in ker je prepričan, da ga je prevarala, jo ubije. Tako umori tudi edino osebo, ki ga je razumela. Razpleta nisem izdala, saj ga izvemo že na začetku, gre za psihološki, prvoosebni roman o depresivni, destruktivni, samomorilni osebnosti brez samozavesti. Menda je pisatelj v veliki meri opisoval samega sebe.

Moje zasliševanje je bilo vse pogostejše in vse bolj zapleteno. Nanašalo se je na njen molk, na njene poglede, na njene izgubljene besede, na kakšno potovanje na pristavo, na njene ljubezni. Enkrat sem jo vprašal, zakaj se pusti imenovati “gospodična Iribarne” namesto “gospa Allende”. Nasmehnila se je in mi rekla:” Kakšen otrok si! Ali je to sploh pomembno?” “Zame je zelo pomembno,” sem odgovoril in motril njen pogled. “To je družinska navada,” je odgovorila in se nehala smehljati …

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Predor.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 27
Komentarji: 0
Število ocen: 5
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5

Morda vam bo všeč tudi