Pot v temo : od usmrtitev iz usmiljenja do množičnih pobojev

Žanrživljenjepis / biografija, poljudnoznanstvena knjiga
Narodnostangleška književnost, avstrijska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2023
Založba
Ključne besede Koncentracijska taborišča, Holokavst, treblinka
Število strani

449

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

14-15 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Raziskava čistega zla

Gitta Sereny je bila raziskovalna novinarka in avtorica, svetovno znana po svojem poglobljenem raziskovanju težkih tematik, kot so vojni zločini, holokavst in druga človeška zla.

V knjigi “Pot v temo” opisuje resnično zgodbo Franca Stangla, komandanta nacističnega uničevalnega taborišča Treblinka. Preko obsežnih intervjujev, ki jih je opravila v več kot 70 urah pogovorov z Stanglom, avtorica razkriva njegovo transformacijo iz običajnega družinskega moža in policista v enega glavnih akterjev holokavsta. V svojem raziskovalnem delu ne samo podrobno dokumentira Stanglove poskuse zanikanja oz. opravičevanja svojih grozljivih dejanj, temveč vključuje tudi pogovore z njegovo ženo in znanci, s čimer razkriva različne perspektive na njegovo osebnost in dejanja. S poglobljenim pristopom presega biografsko pripoved, dotakne se ključnih vprašanj o naravi zla in moralnih dilemah, s katerimi se soočamo kot posamezniki in družba. S knjigo ponuja intenziven vpogled v psihološke in družbene dejavnike, ki so vplivali na Stanglovo vedenje in odločitve, ter omogoča razumevanje kompleksnosti moralnih izbir v ekstremnih okoliščinah. Spodbuja nas k premisleku o lastnih moralnih vrednotah in o tem, kako bi ravnali v podobnih razmerah. Odličen vir za razumevanje človeške narave in holokavsta kot enega najtemnejših obdobij v zgodovini človeštva.

Prispeval(a): Luana Malec, Knjižnica Koper

Zdelo se mi je nujno, da vsaj enkrat, preden bo prepozno, odprtega duha in brez čustev poskusimo prodreti v osebnost človeka, ki je bil intimno povezan z absolutnim zlom našega časa. Sodila sem, da je pomembno odkriti okoliščine, ki so ga napeljale k sodelovanju, vendar ne z našega zornega kota, temveč z njegovega. To je bila po mojem občutku priložnost, da s pretresanjem njegovih motivov in odzivov, kot jih opisuje sam, brez naših vnaprejšnjih usmeritev in sodb, ocenimo, ali je zlo prirojeno, ali pa se rojeva v določenih okoliščinah ter do katere mere je odvisno od posameznika samega na eni strani in okoliščin na drugi strani. Stangl je bil zadnji in zato edini človek, s katerim je bilo mogoče izzvesti tak poskus. (str. 7)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Pot v temo : od usmrtitev iz usmiljenja do množičnih pobojev.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 12
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1