Ta-Nehisi Coates
Med svetom in mano
Ljubljana, Cankarjeva založba, 2021
Št. strani: 125
Prevod: Petra Meterc
Zbirka:
Moderni klasiki
Žanr:
družbenokritični roman,
biografski roman,
življenjepis / biografija
Narodnost: književnost ZDA
Strah za svoje lastno telo
Strah pred izgubo svojega telesa zaradi sistemskega nasilja, ki temnopolte spremlja skozi celotno zgodovino Združenih držav Amerike, od suženjstva do danes, je povod za Coatsovo knjigo, namenjeno njegovemu najstniškemu sinu. Je izraz spoznanja avtorjeve nemoči, da bi svojega otroka lahko zavaroval pred sistemskim nasiljem, ki so ga temnopolti deležni vsakodnevno, ne glede na njihov status v družbi. Ko Coates piše o svoji izkušnji odraščanja na ulicah Zahodnega Baltimora, opisuje ameriško realnost, ki je prežeta z rasizmom. Ne prizanaša z enostavnimi rešitvami, ki so tako priljubljene v ameriški kulturi. Spopad z rasno neenakostjo je nujen, le da je lahko za temnopolte Američane tudi smrtno nevaren. Tako kot vsako srečanje s policijo.
Ta-Nehisi Coates, rojen leta 1975 v Baltimoru v ZDA, je ameriški esejist, pisatelj in novinar. Pisal je za več ameriških časnikov, najbolj izstopajoče pa je njegovo pisanje bloga za bostonsko revijo The Atlantic. Svojo prvo knjigo, zbirko spominov z naslovom »Čudoviti boj: Oče, dva sinova in nenavadna pot do moškosti« je izdal leta 2008. V njej piše o svojem odraščanju v Zahodnem Baltimoru in o vzgoji svojega očeta, ki je bil knjižničar in pripadnik Črnih Panterjev. Za knjigo Med svetom in mano je leta 2015 prejel nacionalno knjižno nagrado za stvarno literaturo, ki jo podeljuje združenje ameriških založnikov.
Odlomek iz knjigeToda vsi naši izrazi - rasni odnosi, rasni prepad, rasna pravičnost, rasno profiliranje, belski privilegij, celo belska nadvlada - služijo zameglitvi dejstva, da je rasizem telesna izkušnja, ki premika možgane, blokira dihalne poti, trga mišice, ruva organe, drobi kosti, lomi zobe.
(str. 14)
Glej tudi |
Dnevnik
|
Emka
|
Ključne besede:
RASNA DISKRIMINACIJA,
RASIZEM,
AFROAMERIČANI,
AFROAMERIŠKA KNJIŽEVNOST,
DRUŽBENA NEENAKOST,
DRUŽBENE RAZMERE,
ZDRUŽENE DRŽAVE AMERIKE
Prispeval/-a:
Matej Štendler,
Mestna knjižnica Ljubljana
Objavljeno: 28.12.2021 9:42:02
Zadnja sprememba: 21.1.2022 14:17:44
Število ogledov: 1017