skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Tiha kristalizacija

Žanrfantastični roman
Narodnostjaponska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2025
Založba
Zbirka Piknik
Prevod Domen Kavčič
Spremna beseda Iztok Ilc
Ključne besede Identiteta, Izguba, Minljivost, Nasilje, Pisanje, Spomin, Totalitarizem
Število strani

277

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

9-10 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Kaj bo, Če izginejo besede?"

V tej nenavadni zgodbi ostaja marsikaj nepojasnjeno, o dogajanju ne izvemo točno določeno ne kje in kdaj niti kako in zakaj. Je pa na neimenovanem otoku zelo oprijemljiva atmosfera terorja avtoritarnega režima, ki z zloveščimi enotami lovcev na spomine preganja tiste, ki imajo sposobnost ohranjanja spominov. Povsem nepredvidljivo namreč iz vsakdana prebivalcev otoka izginjajo različne stvari – znamke, klobuki, vrtnice, ptice, fotografije … Izginjajo iz njihovih misli in spominov, do njih ne čutijo nobene navezanosti več. Da bi bil zbris temeljit, te predmete tudi fizično uničijo. Za izginulim ne prihaja nič novega, ostaja le praznina. Večina otočanov spremembe, ki jih izginjanje prinaša v njihov vsakdanjik, sprejema pasivno brez upora in obžalovanja, sprijaznjeno z neizogibnostjo izgube. Ko izginejo še koledarji, otok obtiči v večni zimi.

Avtorica v ospredje ne postavlja toliko samega mehanizma izginjanja, temveč doživljanje osrednjega ženskega lika, ki je tudi pisateljica. Pokojne starše ji nadomešča starejši družinski prijatelj, ki ga kliče ded. Urednik njenih knjig pa je eden tistih, ki se spominja. Da bi ga zaščitila pred spominsko policijo, mu nudi zatočišče v skriti sobici svojega doma. Naposled se zgodi še izgin literature. Večina knjig na otoku konča na gorečih grmadah. Pisateljica se zaposli kot strojepiska v trgovskem podjetju, a ob spodbudi urednika vendarle dokonča svoj roman. Tudi ta govori o izgubi. Njen tihi upor proti vse večji praznini je pisanje in vez, ki jo ohranja z urednikom.

Roman je v japonščini izšel leta 1994, v angleščino je bil preveden leta 2019, leto pozneje pa je bil nominiran za več uglednih nagrad za književnost, med drugim tudi za mednarodnega Bookerja.

Na otoku znamo pridelati peščico zelenjadnic, proizvajati hitro pokvarljive avtomobile, uprizarjati preproste drame, sestavljati težke štedilnike, vzrediti mršavo živino, izdelovati mastna ličila, spočenjati dojenčke, pisati knjige, ki jih nihče ne bere … in komaj kaj več kot to. Izginov tako ne moremo nadomestiti. Ob vsakem se sprosti silovita energija, ne ravno nasilna, vendar neomahljiva in učinkovita, korenita. Če ne bom mogli zapolnjevati vrzeli, ki ostajajo za izginulimi, jih bo poln otok. Postajal bo vse bolj luknjičav, jamast in nazadnje bo brez sledi izginil še on. Nikoli ne razmišljate o tem?

(str. 53-54)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Tiha kristalizacija.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 128
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×