Preživeli iz holokavsta

Žanrstrip
Narodnostangleška književnost
Kraj in leto izidaJezero, 2019
Založba
Prevod Brigita Orel
Ilustracije Zane Whittingham
Ryan Jones
Ključne besede Diskriminacija, Druga svetovna vojna, Holokavst, Judje, Koncentracijska taborišča, Nacizem, Nasilje, Preganjanje, Velike tiskane črke
Število strani

96

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

3-4 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ko so ti obrili glavo in ti na levo roko vtetovirali številko, nisi bil več človek. Samo (še) številka. To je bil pohod v smrt.

Nacistična Nemčija je z različnimi protijudovskimi ukrepi med drugo svetovno vojno želela iztrebiti Jude. Heinz, Trude, Ruth, Martin, Suzanne in Arek iz Leedsa v Angliji pripovedujejo svojo življenjsko zgodbo. Z nami delijo izkušnjo, ki so jo kot otroci iz judovskih družin izkusili med drugo svetovno vojno. Imeli so srečo. Preživeli so holokavst.
Spominjajo se, kako je nacistično preganjanje prekinilo njihovo brezskrbno otroštvo in jih zaznamovalo. Za vedno. Namesto igranja in druženja z vrstniki so nanje pretili zračni napadi in vanje uperjene puške. Poslani so bili v zloglasna koncentracijska taborišča, kjer so bili priča okrutnim dejanjem nemških vojakov, robotov brez duše. Nekateri niso nikdar več videli svojih domačih.
Preživeli ne bodo nikoli pozabili, kaj so doživeli. Najtemnejše plati zgodovine nam predstavijo v upanju, da se pretekle grozote ne bi nikoli ponovile.
Avtorji so s stripom, napisanim po filmski predlogi Otroci holokavsta, želeli otrokom in mladini v knjižni obliki predstaviti genocid ter jim na njim razumljiv način približali trpljenje nedolžnih ljudi, ki se je dogajalo v mračnem svetu fašizma.
27. januarja 1945 so sovjetski vojaki osvobodili preživele ujetnike iz koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau. Združeni narodi so leta 2005 razglasili dan spomina na žrtve holokavsta.

“Po dveh dneh in eni noči vožnje sem skozi vagon lahko videl bodečo žico, električne ograje in esesovce s psi. Prispeli smo v Birkenau, Auschwitz. Esesovci so rekli: »Moški na eno stran« in »Ženske in otroci na drugo stran« …” (str. 77–79)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Preživeli iz holokavsta.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 88
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1