skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Nebeški mlin

Žanrantiutopični roman, družbenokritični roman, znanstvenofantastični roman
NarodnostAmeriške literature
Kraj in leto izidaLjubljana, 2025
Založba
Zbirka Sanje
Prevod Bojana Vajt
Ključne besede Distopija, Hipnoza, Manipulacija, Sanje, Utopija
Število strani

205

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

6-7 ur

Nagrade

1

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ko sanje enega narekujejo obstoj vsega

Kako bi se počutili, če bi se en dan prebudili v jutro in dojeli, da ste prejšnjo noč s svojimi sanjami spremenili realnost celega sveta? V najnovejšem prevodu kultne pisateljice znanstvene fantastike Ursule K. Le Guin se glavni protagonist George Orr nikakor ne more sprijazniti z nenavadno močjo, ki mu je dana. Boji se zaspati saj ugotovi, da s svojimi »učinkovitimi sanjami« spreminja tkanino resničnosti. Tega pa se nihče drug na svetu ne zaveda, razen njega. Ko po poskusih nezakonske uporabe zdravil, ki mu omejujejo spanje, konča na psihološki evalvaciji pri psihiatru Williamu Habru, začne psihiater uporabljati Orrovo nenavadno moč za oblikovanje sveta po svojih merilih. Kar se sprva zdi kot Habrov na videz altruističen poskus izboljšanja družbe, se z vsakimi naslednjimi sanjami stopnjuje v popolno katastrofo. Haber z Orrovimi sanjami širi svojo moč in pohlep, prepričan, da deluje pravilno. Vendar se Orr z njim ne strinja, teža odgovornosti mu sedi na plečih kot utež in vsakič, ko se zbudi, se mu svet, katerega Haber gleda z navdušenjem, zdi srhljivo popačen in nič več »človeški«.

Družba neke (ne tako oddaljene) prihodnosti je že na začetku romana kritičen premislek o človekovem požrešnem poseganju v okolje, z zlorabo Orrovih sanj pa se odprejo številne etične polemike: vprašanje svobode, enakosti, nasilja, odgovornosti do okolja in sočloveka ter celo možnosti obstoja drugih mislečih bitij v vesolju. Ali je izbrisati možno vse napake človeštva, ali človek vendarle vedno znova dokazuje, da je nepopolno bitje? Se lahko posameznik igra boga? Številni družbeni, etični in moralni vidiki so pri tem romanu pod vprašajem, kar potrjuje, da je Nebeški mlin med drugim tudi izjemen antiutopični roman.

Večkrat nagrajena pisateljica, pesnica in prevajalka Ursula K. Le Guin velja za mojstrico pisanja znanstvene fantastike, fantazije in zgodovinskih romanov. V njenih delih so izpostavljene antropološke in sociološke tematike, kritično premišljevanje o človekovem vplivu na okolje, medosebne odnose, politiko in razvoj. Za delo Nebeški mlin (The Lathe of Heaven), ki je izšel leta 1971, je prejela nagrado locus. Roman je bil dvakrat prirejen za TV ekrane (leta 1980 in 2002) ter enkrat kot gledališka igra (2012).

Orr se je prisilil k nadaljevanju pogovora, čeprav je vedel, da to ničemur ne služi.

»Mi smo v svetu in ne proti njemu. Vse skupaj ne deluje tako, da se postaviš izven sveta in upravljaš z njim. To preprosto ne deluje, to je v nasprotju z življenjem. Obstaja pot, a ji moraš slediti. Svet JE – ne glede na to, kakšen bi po našem moral biti. Moraš biti z njim. Moraš mu pustiti, da je.«

(str. 158)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Nebeški mlin.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 96
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi