Pandemija [Elektronski vir] : [kako v skrajnih razmerah ostati človek?]

Žanrantiutopični roman, psihološki roman, pustolovski roman
Narodnostčeška književnost, ruska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2020
Založba
Ključne besede Družine, Pandemija, Virusi, Epidemija
Prevod Ana Monika Habjan
Število strani

331

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

11-12 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Aktualno!

Slovenski prevod trilerja Pandemija ruske pisateljice, prevajalke in novinarke Jane Vagner (Яна Вагнер) se je pojavil ravno v času svetovne pandemije zaradi novega koronavirusa, kar mu daje dodatno dimenzijo, saj se v tem distopičnem (?) romanu nekatera dejstva, pa tudi naši strahovi udejanjajo v nadvse napeti zgodbi. V originalu je pod naslovom Vongozero (Вонгозеро) izšel že leta 2011, v letu 2013 je izšlo nadaljevanje (Живые люди , Preživeli, prevod v slovenščino je izšel v 2022), konec leta 2019 pa je bila v Rusiji predvajana televizijska nadaljevanka v osmih delih. Okvir zgodbe je srhljiv: po izbruhu smrtonosnega virusa, ki spominja na virus gripe, je v karanteno najprej neprodušno zaprta Moskva; Anji, ki pripoveduje zgodbo, tam v epidemiji umre mama; nasilje nad sosedi, ki napoveduje prevlado zakona močnejšega, dodatno sooči Anjino družino z nevarnostmi letargičnega bivanja v moderni stekleni hiši – in tako se skupina ljudi odpravi na dolgo pot proti severu, k lovski koči pri nekem jezeru v prostranstvih ruske tajge. V suverenem žanrskem pisanju je opazen poudarek na psihologiji posameznika in etičnem ravnanju skupine protagonistov, ki so bralcu spretno približani kot razpoznavni individuumi. Roman ceste bralcu jemlje dih čisto do konca.

Glej tudi:

Toplo oranžno migetanje ognja v kaminu se je mešalo z modrikasto svetlobo ekrana, televizor je tiho, monotono ponavljal novinarske komentarje in kazal enake kadre, ki smo jih videli že zjutraj: napovedovalce na ozadju zemljevidov z rdečimi napisi, zapuščene ulice različnih mest, rešilne avtomobile, vojake, razdeljevanje zdravil in živil (obrazi čakajočih v vrstah so se razlikovali samo po barvi mask), zaprto newyorško borzo. Dokončno sem nehala prevajati, sedela sva molče, preprosto samo strmela v zaslon in v nekem trenutku se mi je zazdelo, kakor da je to običajen večer in gledava kakšen dolgočasen film o koncu sveta, v katerem se je razplet precej razvlekel. (str. 19)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Pandemija [Elektronski vir] : [kako v skrajnih razmerah ostati človek?].

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 1
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 6

Dela avtorja