Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
Vladislav Otrošenko
Gogoliana
Ljubljana, Lud Šerpa, 2018
Št. strani: 117
Prevod: Borut Kraševec
Zbirka:
Klasična šerpa
Žanr:
esej,
novela
Narodnost: ruska književnost
Primer Nikolaj Vasiljevič Gogolj
Naslov Otrošenkove zbirke (ki jo sam označi za zbirko esejev-novel) sugerira monumentalno, obsežno delo, popis celotnega Gogoljevega lika in opusa. V fizičnem pogledu zavzema reč s takšnim imenom le obliko manjše knjižice, a naj vas njena na videz skromna materializacija ne zavede! V njej je z nekaj potezami zarisana veličastna Gogoljeva oseba, ujeta z zbirateljsko strastjo, eruditsko potrpežljivostjo in pristno fascinacijo. Koliko je v teh interpretacijah Gogolja, lahko ve le bog, v rokah pa nam vsekakor ostane sijajna literatura, ki ceni resničnost bolj kot fikcijo in odkriva v življenju svojevrstno dramaturgijo, od ljubkih in bizarnih Gogoljevih potegavščin s potnim listom pa do vztrajno prežečega drugega dela Mrtvih duš, ki se do smrti bojuje z umetnikom.
Odlomek iz knjigeVsemilostni vladar!
Ne jezite se, ker si Vas drznem motiti med Vašim kratkotrajnim počitkom po nadvse težavnih delih s svojo morda neumestno prošnjo. Tako se je začelo to Gogoljevo ognjevito neapeljsko pismo carju Nikolaju I. glede poznega lista.
Car seveda ni mogel v celoti občutiti te pritajene ognjevitosti ‒ pa ne zato, ker je bila skrita za masivnimi uvodnimi besedami pisma, ne. Car si enostavno sploh ni predstavljal, v kako zapletenih, presenetljivih, kar se da nenavadnih odnosih s svojim potnim listom je bil ves čas svojih popotovanj po tujini njegov podložnik, avtor Mrtvih duš. Predstavo o tem so imeli samo tisti redki Gogoljevi prijatelji, ki so se kdaj vozili z njim v isti diližansi po evropskih državah, in raznojezični garači uradniki, na redko razpostavljeni po urejenih cestah teh držav, ki so morali kot policijski ali carinski uslužbenci ogovoriti Gogolja z vsakdanjimi vljudnimi besedami v svojem jeziku: Izvolite pokazati svoj potni list, gospod!
Ključne besede:
ESEJ,
ŽIVLJENJE,
UMETNOST,
POTOVANJA,
KNJIŽEVNIKI,
RUSKI PISATELJI,
NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOLJ
Prispeval/-a:
Špela Plestenjak,
Mestna knjižnica Ljubljana
Objavljeno: 23.5.2018 18:56:56
Zadnja sprememba: 5.3.2019 14:12:03
Število ogledov: 1293
Priporočamo
|
Wednesday Jones
|
Mladi inženir: več kot 20 neverjetnih inženirskih projektov, ki jih lahko izvedeš doma
|
|
James Bentley
|
Albert Schweitzer : slavni glasbenik in pisec, ki je zavrgel svojo bleščečo kariero in postal eden prvih zdravnikov v Afriki
|
|
Dave Grohl
|
Pripovedovalec : zgodbe o življenju in glasbi
|