Dobre knjige
4902 knjig

Vpišite vsaj dve začetni črki naslova, žanra, predmetnih oznak, imena ali narodnosti avtorja.

Gogoliana
Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
odpri
Oceni knjigo:
5,0
Št. ocen:2









Vladislav Otrošenko

Gogoliana

Ljubljana, Lud Šerpa, 2018

Št. strani: 117


Prevod: Borut Kraševec


Zbirka: Klasična šerpa
Žanr: esej, novela

Narodnost: ruska književnost

Primer Nikolaj Vasiljevič Gogolj

Naslov Otrošenkove zbirke (ki jo sam označi za zbirko esejev-novel) sugerira monumentalno, obsežno delo, popis celotnega Gogoljevega lika in opusa. V fizičnem pogledu zavzema reč s takšnim imenom le obliko manjše knjižice, a naj vas njena na videz skromna materializacija ne zavede! V njej je z nekaj potezami zarisana veličastna Gogoljeva oseba, ujeta z zbirateljsko strastjo, eruditsko potrpežljivostjo in pristno fascinacijo. Koliko je v teh interpretacijah Gogolja, lahko ve le bog, v rokah pa nam vsekakor ostane sijajna literatura, ki ceni resničnost bolj kot fikcijo in odkriva v življenju svojevrstno dramaturgijo, od ljubkih in bizarnih Gogoljevih potegavščin s potnim listom pa do vztrajno prežečega drugega dela Mrtvih duš, ki se do smrti bojuje z umetnikom.



Odlomek iz knjige

Vsemilostni vladar!
Ne jezite se, ker si Vas drznem motiti med Vašim kratkotrajnim počitkom po nadvse težavnih delih s svojo morda neumestno prošnjo. Tako se je začelo to Gogoljevo ognjevito neapeljsko pismo carju Nikolaju I. glede poznega lista.
Car seveda ni mogel v celoti občutiti te pritajene ognjevitosti ‒ pa ne zato, ker je bila skrita za masivnimi uvodnimi besedami pisma, ne. Car si enostavno sploh ni predstavljal, v kako zapletenih, presenetljivih, kar se da nenavadnih odnosih s svojim potnim listom je bil ves čas svojih popotovanj po tujini njegov podložnik, avtor Mrtvih duš. Predstavo o tem so imeli samo tisti redki Gogoljevi prijatelji, ki so se kdaj vozili z njim v isti diližansi po evropskih državah, in raznojezični garači uradniki, na redko razpostavljeni po urejenih cestah teh držav, ki so morali kot policijski ali carinski uslužbenci ogovoriti Gogolja z vsakdanjimi vljudnimi besedami v svojem jeziku: Izvolite pokazati svoj potni list, gospod!



Cobiss povezava

Glej tudi

link LUD Šerpa
link Delo - Vladislav Otrošenko: Resnica je lahko bolj nenavadna kot katera koli izmišljija


Ključne besede: ESEJ, ŽIVLJENJE, UMETNOST, POTOVANJA, KNJIŽEVNIKI, RUSKI PISATELJI, NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOLJ


Prispeval/-a: Špela Plestenjak, Mestna knjižnica Ljubljana
Objavljeno: 23.5.2018 18:56:56
Zadnja sprememba: 5.3.2019 14:12:03
Število ogledov: 1293