Lepi janičar

Žanrmladinski roman, vojni roman, zgodovinski roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 1979
Založba
Ključne besede zgodovinski romani, Vojaška zgodovina, Turški vpadi
Število strani

237

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Jurij Kozjak v ženski preobleki

Zgodovinski roman opisuje čas turških vpadov, v katerih so sodelovali tudi janičarji, ki so bili udarna moč turške vojske. V primeru Murnikove obdelave tega motiva pa je janičar dekle, kontesa Alijana, ki jo Salda Frauensteiner zaradi maščevanja izroči ciganom, ti pa Omarja (tako so preimenovali dekle) preda Turkom. Ko Osman paša s svojimi četami spet divja po Kranjski (70. leta 15. stoletja), je z njim tudi Omar, ki ima enkratno priložnost, da spet najde svojo družino. Mu bo uspelo?
Spretno napisano in zelo berljivo delo z unikatnimi ilustracijami Iva Seljaka-Copiča je nastalo na podlagi natančnega raziskovanja naše zgodovine. Zelo avtentično je izrisana podoba tedanje Ljubljane, njene stavbe, prebivalci, gospodarstvo … Že na prvi pogled je jasno, da se je avtor zgledoval po Jurčičevem Juriju Kozjaku, a je ustvaril svojstven mladinski roman. Literarno delo, sprva imenovano Hči grofa Blagaja, je najprej izhajalo v Ljubljanskem zvonu (1911-1913), potem pa ga je avtor priredil in v tej obliki je po njegovi smrti izšlo leta 1954 pri Mladinski knjigi. Roman je eden najbolj priljubljenih pri nas in je doživel številne izdaje.

“Kakor senca iz večnosti so se mu porajali in gubili spomini iz življenja pri ciganih in Turkih. Zganil se je, kadar se je domislil, koliko je prebil strahu, da ga ne spoznajo osmanlije. Venomer se mu je zdelo, da ga skrivoma opazujejo. Najbolj se je bal starega Isa paše in vohuna Hansa. Zato je Omar pazil z največjo pozornostjo, da ne bi vzbudil suma. Kadar so Turki ob prepadih vlekli v obleko ovite konje na vrveh kvišku ali jih spuščali spet dol, vedno je bil Omar med najurnejšemi. /…/
(Str. 160)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Lepi janičar.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 20
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3

Morda vam bo všeč tudi