skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Otroci somraka

Žanrdružbeni roman
Narodnostfrancoska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2014
Založba
Zbirka Ginko
Prevod Saša Jerele
Ključne besede 20. stoletje, Bratje in sestre, Domišljija, Klasična književnost, Sirote
Število strani

144

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kako nevarna je lahko domišljija, ko postane zatočišče pred svetom - in past brez izhoda?

Otroci somraka je hipnotičen, skoraj sanjski roman Jeana Cocteauja, ki raziskuje svet dveh mladih sorojencev – Elisabeth in njenega brata Paula – ujetih v lasten, od sveta odmaknjen prostor igre, domišljije in čustvenih izbruhov. Po smrti matere in ob Paulovi bolezni, ki ga priklene na posteljo, se njuna vez poglobi do skrajnosti in začne preseči običajne meje bratstva. Skozi zgodbo spremljamo njuno življenje v hiši, ki postane prizorišče simbolične igre moči, ljubosumja in nadzora. »Soba« – osrednji prostor dogajanja – je metafora za zaprt notranji svet, v katerem zakonitosti zunanjosti ne veljajo več. Med njima in zunanjim svetom ni resnične povezave, kar ustvarja občutek klavstrofobije in napetosti.

Cocteau s poetičnim, pogosto vizionarskim slogom slika psihološko intenzivno in estetsko nasičeno pripoved, ki razkriva tako lepoto kot nevarnost domišljije. Paul in Elisabeth sta hkrati otroka in umetnika, žrtvi in tirana, ujetnika lastne igre, ki ju sčasoma pogoltne. Roman ni le zgodba o nenavadnem odnosu med bratom in sestro, temveč razmišljanje o odraščanju, identiteti in samouničenju. V ozadju začutimo duh nadrealizma in simbolizma, značilen za francosko umetnost med obema vojnama.

Knjiga nas ne pusti hladnih – polna je tenzije, čustvene napetosti in lirične lepote, hkrati pa nam postavlja vprašanje: kaj se zgodi, ko postane domišljija močnejša od resničnosti?

Glej tudi:

Paula je sestrino novo vedenje sprva begalo. Udarec je nagonsko prestregel in želel si je udariti nazaj, a so pravila velevala drugače, in pravila je dobro poznal, kajti s sestro sta se dvobojevala, odkar se je rodil: primerneje je bilo, da ne ukrene ničesar. Poleg tega je nedejavna drža ustrezala njegovi lenobi. V Elisabeth pa je na tihem vrelo. In tako sta si brat in sestra spet izmislila nov, vzvišen način merjenja moči in ravnovesje je bilo vzpostavljeno.

(str. 47)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Otroci somraka.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 37
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1