Burmanski dnevi

4,6
(11)
Žanrpsihološki roman, zgodovinski roman, družbeni roman, družbenokritični roman
Narodnostangleška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2015
Založba
Ključne besede Kolonializem, Družbene razmere, Britanci
Prevod Tina Mahkota
Število strani

377

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

12-13 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Angleški kolonializem v zadnjih vzdihljajih

George Orwell je v letih 1923-1927 služboval v Burmi kot policijski častnik v indijski imperialni policiji in to zanj skrajno neprijetno izkušnjo opisal v pričujočem romanu. Glavni junak John Flory, trgovec z lesom, predstavlja skupaj s še nekaj britanskimi uradniki in poslovneži, živečimi v skromni burmanski vasici, jedro »high society«, ki se zbira v klubu, kamor je vstop domačinom strogo prepovedan. Možakarje, ki dolgčas preganjajo s krepkimi dozami alkohola in rasističnimi zabavljanji, pretrese ukaz o sprejemu vsaj enega burmanskega veljaka v klub ter novica o prihodu mlade Angležinje, nečakinje enega od trgovcev. Osamljeni Flory, ki sicer ni rasist in iskreno prijateljuje z zdravnikom Veraswamijem, se v lepo prišlekinjo Elizabeth zaljubi ter grobo nažene svojo mlado burmansko ljubico, kar ne bo ostalo brez posledic. Avtor je z vrsto prepričljivih značajev ustvaril slikovito podobo kolonialne Burme, kjer ni prizanesel nadutim angleškim imperialistom niti do skrajnosti servilnim in skorumpiranim orientalcem ter prav po orwellovsko nastavil kritično ogledalo ničevosti človeške rase.

Čas je mineval, Flory pa se je vsako leto počutil manj doma v svetu sahibov, vse pogosteje se mu je dogajalo, da je zabredel v težave, kadar je poskušal kaj tehtnega povedati o katerikoli temi. In tako se je naučil, da mora živeti navznoter, skrivno, v knjigah in skrivnih mislih, ki jih ne sme izreči. Celo njegovi pogovori z doktorjem so bili neke vrste pogovori s samim seboj, kajti doktor, ta dobri mož, je razumel bore malo od tistega, kar mu je govoril. Toda človeka začne kvariti, če mora svoje resnično življenje živeti na skrivaj. Človek mora živeti s tokom življenja, ne proti njemu.(str. 88)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Burmanski dnevi.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 3
Komentarji: 0
Število ocen: 11
Želi prebrati: 11
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 4

Morda vam bo všeč tudi