skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Diptih

Žanrnovela
Narodnostfrancoska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2025
Založba
Prevod Eva Mahkovic
Ključne besede 20. stoletje, Bolezen, Družbeni razredi, Francija, Ljubezenska razmerja, Meščanstvo, Pariz, Prijateljstvo, Razhajanja, Ženske
Število strani

138

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Izguba in poslavljanje

Diptih vsebuje dve noveli z naslovoma Mali buržujki in Milina kravla. Obe sta napisani v svojevrstnem, literarno bogatem in globokem, a vseeno razumljivem slogu. Zgodbi se dotikata pogleda na žensko, njeno telo in čustva, doživljanja ljubezni, zapuščanja, odhajanja in smrti, odnosov med družinskimi člani in prijatelji. Obema novelama je skupna tema izgube, čeprav gre za različni vrsti poslavljanja.

V noveli Mali buržujki spremljamo Heloise in Esther, ki se jima vse od otroštva zdi njuno življenje povsem normalno, samoumevno tudi v pripadnosti meščanskemu razredu. Ni pa samoumevno, da v njuno prijateljstvo poseže bolezen. Od malega si delita vse skrivnosti, zahajata v isto šolo, odraščata, in že so tu velike in male ljubezni, preizkušanje življenja samega, ki v odrasli dobi naplavlja množico spominov. Z njima potujemo skozi čas, velike in male dogodke, povezane z družino, prijatelji, ljubeznimi, šolo, študijem, poklicem. Prihajajoča in neizbežna smrt ene od njiju je zanju svojevrstna preizkušnja. V luči srečevanj in obujanja spominov spoznavamo pariško meščanstvo in družbene navade razreda, ki mu prijateljici pripadata. Tu pa je tudi odnos do ženskega telesa, staranja ter njegovega propada.

Milina kravla je ljubezenska zgodba Colombe in njeno je tudi  prepričanje, da je tokrat zares, za vse večne čase. Njen izbranec, ki ji v začetku izpoveduje srčno pripadnost in večno ljubezen, se po devetih mesecih od nje umakne, češ da njuna dvojina nima prihodnosti, ker sta si tako različna. Colombe je globoko prizadeta, a pot iz težavne čustvene situacije najde v plavanju. Zamah, vdih, izdih, pravilen položaj telesa, občutek vode okrog telesa – bazen je prostor, kjer  je ponavljanje gibov meditacija, ki jo vsakič znova razbremeni teže življenja in spoznanja, da večne ljubezni ne obstajajo.

Colombe Schneck je francoska novinarka, pisateljica, režiserka. Rodila se je leta 1966 v judovsko pariški družini. Študirala je na pariškem inštitutu za politične študije in Univerzi v Parizu II. Piše tudi za medije in deluje na področju režije dokumentarnih filmov. Pisati je začela naključno, zanimivost je tudi ta, da je prvi roman napisala na podlagi članka o smrti svojega dedka, ki ga je umorila ljubica. Njena dela so prežeta s temami družinskih odnosov, tudi judovsko izkušnjo med drugo svetovno vojno ter s skrivnostmi različnih družinskih članov. Za svoja dela je prejela več literarnih nagrad.

 

Glej tudi:

Ja, gotovo sem malo sebična in tudi malo ambiciozna, ampak kdo nima pravice do kake napake?

Nenadoma začutim, da me je mogoče imeti rad.

Stara sem petdeset let, visoka 156 cm in imam 46 kilogramov, moja linija čeljusti se je nekoliko zrahljala, tu in tam imam kakšen siv las, oči se pogrezajo v očesne jamice, moja koža je vedno bolj suha, še imam čas, da nadoknadim sedemindvajset let nevidnosti. Ko stopim v trgovino, grem mimo kafiča ali ko na letališču stojim v vrsti, da bi oddala prtljago, na sebi spet začutim poglede. Moški me ponovno gledajo. Ne vsi, niti slučajno, večina jih je ravnodušnih. Ampak dovolj je samo tu in tam kakšen. V resnici je dovolj en sam. Imam rit, stegna, ramena in visoko dvignjeno glavo. S konicami prstov zdrsim po notranjem delu svoje roke od zapestja do komolca. Koža je mehka.

 

(str. 100)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Diptih.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 65
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi