Deklice brez gnezda : v iskanju poti do odraslih otrok

Žanravtobiografski roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2021
Založba
Ključne besede Družinski odnosi, Družinsko nasilje, Matere in hčere, Odnosi, Spomini
Število strani

179

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Zgodba deklice, ženske, mame in babice.

Danica Vidmar, ekonomistka in jungovska coachinja se v osebni izpovedi ukvarja z medgeneracijsko družinsko dinamiko, ki se naslanja na teorije Jesperja Juula, danskega družinskega terapevta, ki ga je spoznala na predavanju o družinah z najstniki. Kasneje se je med njima spletla topla prijateljska vez, v pogovorih z njim pa je Danica osvetlila njene stiske in težave, ki jih je čutila v odnosu z odraslima hčerama. Pripoved nas vodi v njeno otroštvo, kjer se dotika tabu teme disfunkcionalnosti v družinah, kjer je na prvi pogled vse, kot se spodobi in ranah, ki jih otroci iz takšnih družni nikoli ne morejo popolnoma zaceliti. Knjigo Deklice brez gnezda je Vidmarjeva napisala z željo, da se o odnosu med starši in odraslimi otroki spregovori glasneje in bolj iskreno, saj je ta tematika pomembna za starše, za odrasle otroke in tudi za vnuke. S svojo zgodbo želi opolnomočiti generacije odraslih otrok, da bi se ne glede na prejeto dediščino iz primarne družine opogumili in stopili na svojo pot, da bi prevzeli polno odgovornost za svoje življenje in se naučili oblikovati iskrene in povezovalne družinske skupnosti s pomembnostjo postavljanja osebnih meja in iskrenega pogovora.

“Ko znamo slišati svoje srčne potrebe, ko s srcem vidimo sebe in druge, imamo Mamo. In ko se pogumno odpravimo v iskanje tega, kar nas izpolnjuje, tolaži in zdravi, ko zgradimo in vzljubimo svojo samostojnost, imamo Očeta. In ko znamo oboje, imamo v sebi Starše, imamo Dom.” pravi.

Uvodno besedo, sklenjeno z upanjem, da je mogoče, je napisala Manca Košir.

“Slabo sem zaznavala sebe, zato je bilo nemogoče, da bi znala razlikovati med potrebami in željami. Žal, ne le pri sebi, tudi pri hčerah ne. Zame so bile njune želje enako kot njune potrebe. Napaka, med željami in potrebami je velika razlika. Lahko sta si želeli še en par čevljev, potrebovali pa sta morda vesel popoldan ob skupni peki palačink. Zame je veljalo enako, želela sem si še en nov projekt, potrebovala pa sem objem in podporo.” (str. 140-141)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Deklice brez gnezda : v iskanju poti do odraslih otrok.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 104
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3

Morda vam bo všeč tudi