Kultno delo vseh prismuknjenk in prismuknjencev, razgiban in “večno živ nesmisel” Lewisa Carrolla, nas povleče v zajčjo luknjo, kjer skupaj prisostvujemo nori čajanki Norega klobučarja, tekaškemu tekmovanju Divjidir, sodišču Rdeče kraljice in njenih kart, ter še mnogoterim čudaškim prigodam mlade Alice, sledeči Belemu zajcu, kateremu se neizmerno mudi na sestanek k Vojvodinji. Seveda pa ne smemo pozabiti na modro Gosenico, ali pa zvito Mačko režalko, ki Alico tako poduči: “Tu smo vsi nori. Jaz sem nora. Ti pa tudi. /…/ drugače ne bi bila prišla sem” (str. 53).
Avtor Alico in tudi bralce prisili v preizpraševanje sebe in okolice; pogled nam usmeri v drobne stvari, ki se nam zdijo na prvi pogled samoumevne, ko pa jih začnemo podrobneje opazovati, ugotovimo, da temu ni tako.
Lewis Carroll, s pravim imenom Charles Lutwidge Dogston, se je rodil v mestu Daresbury 27. januarja 1832. V izvirniku Alica v čudežni deželi izide leta 1865 (lik naj bi, kljub avtorjevemu nasprotovanju, bil osnovan na resnični Alici imenovani Alice Liddell), in je vse do danes ena najbolje tiskanih in prevajanih knjig, ki navdihuje generacije otrok, ter tudi starejših raziskovalcev psihadelije. Po knjigi so nastale mnoge risanke, filmi in glasbena dela. –
Objavljeno: 26.04.2025 09:45:39
Zadnja sprememba: 26.04.2025 10:29:48