Karakteristike knjige
veselažalostna
zabavnaresna
prijetnastresna
predvidljivanepredvidljiva
domišljijskaprizemljena
čudovitaneokusna
nenasilnanasilna
optimističnačrnogleda
neerotičnaerotična
običajnaneobičajna
lahkotnazahtevna
kratkadolga
Viki Grošelj
Mingma in še sto drugih
Radovljica, Didakta, 2017
Št. strani: 222
Spremna beseda: Rudi Zaman
Žanr:
kolumne
Narodnost: slovenska književnost
V knjigi Mingma so zbrane kolumne vrhunskega alpinista Vikija Grošlja. Začetki pisanja segajo v leto 2007, ko je začel z objavljanjem v revijah Šport in Viva, s čimer je bralce želel vzpodbuditi k redni telesni vadbi in bolj zdravemu življenjskemu slogu. V njih med drugim razmišlja o športu, gibanju, kulturi, literaturi, filmu, nekaterih alpinistih in predstavlja svoj pogled na svet in življenje ter odnose med ljudmi. Gre za kratke, jedrnate zapise o različnih temah, berljivo napisane, mestoma so kot razmišljanja, utrinki ali prigode iz bogate športne kariere. Je eden tistih avtorjev, ki zna doživetja v naravi približati tudi tistim, ki niso redni obiskovalci gora.
Do upokojitve je delal kot športni pedagog, v alpinistični karieri pa je v Himalaji opravil enajst vzponov na deset osemtisočakov. Sam pravi: »Alpinizem je življenje in življenje je alpinizem.«
Odlomek iz knjigeMingma je sin legendarnega vodje šerp Ang Phuja, prvega človeka, ki se je na Everest povzpel po dveh različnih smereh. Na naši odpravi leta 1979 je skupaj s Stanetom Belakom in Stipetom Božićem drugič dosegel vrh. Na sestopu mu je zdrsnilo in padel je več kot 2000 metrov globoko…
S Stipetom sva deset let pozneje v samostanu Tyangboče po naključju našla Mingmo, takrat starega štirinajst let. Razkril nama je ganljivo zgodbo svoje matere Ang Čutin, ki je v času Ang Phujeve smrti pričakovala drugega otroka in nekaj mesecev za tem rodila hčerko Yangcen. Ang Phujevi sorodniki so se mladi družini odrekli in mati se je v veliki bedi z otrokoma prebijala skozi življenje. Mingma naju je odpeljal k njej in s Stipetom sva sklenila, da jim bova po svojih močeh pomagala. A bolj kot tistih nekaj dolarjev, ki sva jih ob vsakem obisku puščala pri njih, sva čutila, da sva s svojo prisotnostjo in prijateljstvom vrnila dostojanstvo v njihovo življenje.
str. 82
Ključne besede:
ALPINIZEM,
KOLUMNE,
ŠPORT
Prispeval/-a:
Špela Činkelj,
Knjižnica Kočevje
Objavljeno: 15.4.2020 15:16:03
Zadnja sprememba: 4.4.2022 12:28:48
Število ogledov: 1010
Priporočamo
|
|
Draga Kristina : zgodba urednice in pisateljice Kristine Brenkove
|