Lea Kampe
Kenijska levinja : ganljiva zgodba Karen Blixen o času v Afriki, ki je navdihnil njen sloviti roman Spomin na Afriko
Tržič, Učila International, 2023
Št. strani: 332
Prevod: Anja Furlan
Žanr:
družbeni roman
Narodnost: nemška književnost
Ganljiva zgodba z naslovom Kenijska levinja, ki jo je napisala avtorica Lea Kampe, znana tudi pod imenom Iris Claere Mueller govori o času v Afriki.
Glavna junakinja Karen Blixen ali Tanne prihaja iz ruralne kenijske pokrajine. Njeno ločeno življenje ji zapolnjuje dvesto družin plemena Kiku. Mladi moški in ženske so predvsem zaposleni z obiranjem kave na plantažah. Kljub nezaupanju plemena Kiku zahodni medicini, se je mednje hitro razširil glas o Tanneni, sicer zasilni zdravniški ambulanti. Ženske, moški in otroci so vsakodnevno obiskovali njeno ordinacijo, da bi si oskrbeli različne poškodbe, opekline, odpravili prehlad, glavobol ipd.
Mladi Kamante, ki ne zna brati, pomeša dve zdravili in skoraj pride do tragične nesreče, zato se Tanne odloči, da na kmetiji ustanovi šolo, ki bo skrbela za pismenost domorocev in jim omogočala lažjo pot do znanja. Z izobraževanjem plemena, bi jim olajšala življenje. Kljub odporu domorodcev o njeni ideji o šolstvu, se junakinja zaveže, da se bo za ljudi, ki jih ima rada borila kot levinja.
Odlomek iz knjige»Torba je bila moja prva šolska torba, ki sem jo dobil, ko me je gospa Blixen poslala v šolo, s tem berilom pa me je sama naučila brati.« Nasmehnil se je. »Odkar sem to sinu povedal, ga vsak dan nese v šolo. Verjetno zato, da bi naredil vtis na prijatelje.« Organizacija šolskega pouka je bila zapletena zadeva. Močno se je borila za stvari, za katere se je zavzemala - in s tem ne mislim samo na kavni nasad, ampak tudi na njeno kliniko, šolo, čeprav kot mlad, ošaben fant tega nisem razumel in sem ji pogosto nagajal.«
(str. 78)
Ključne besede:
ŠOLE,
IZOBRAŽEVANJE,
DOMORODNA LJUDSTVA,
AFRIŠKA LJUDSTVA
Prispeval/-a:
Mateja Kalc,
Knjižnica Bena Zupančiča Postojna
Objavljeno: 11.9.2023 16:05:52
Zadnja sprememba: 27.11.2023 12:48:14
Število ogledov: 269