Zadnja noč v Teheranu

Žanrdružbeni roman
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaMaribor, 2016
Založba
Ključne besede Družinski odnosi, Etika, Sodni procesi, Upokojenci, Zarote, Mariborčani, Napake
Število strani

229

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ravnokar upokojeni tožilec Aleksander Košak sprejme preiskavo primera Maksa Urbanca, ki je po nedolžnem odsedel osem let zapora. Njegovi trditvi, da ni moril, verjame in je to v času sodniške prakse že dokazal, a ponovna sprožitev postopka, pri kateri sam ni bil udeležen, je pripeljala do sodniške napake ali krive odločitve. Vodilni motiv romana je razkrinkavanje prevare in zarote, ki je uničila življenje Maksu Urbancu. A ko se vse niti romana sprepletejo, se Aleksander Košak zave, da je žrtev varanja tudi sam; njegova bivša žena in njena/njegova prijateljica Irena sta skrivnost zločina že na začetku romanesknega dogajanja poznali in mu jo zamolčali. Njuno erotično omreževanje je bilo le igra, ženin poskus, da bi se spet infiltrirala v njegovo življenje, zlagan, saj bi rada zaščitila sina, ki je bil pasivni udeleženec zarote. A zdi se, da bi si lahko v tem okviru razložili tudi lik hrepenenjske Lotte, ki nastopa v romanu kot ženina dvojnica, v življenju prvoosebnega pripovedovalca pa konotira s smrtjo in strastjo do tulipanov. Ko se odloči pomagati, še ne ve, da bo v postopnem razkrivanju nepravilnosti postopka pod vprašaj postavljena tudi njegova moralna integriteta v sedanjosti in preteklosti. Roman je strukturiran kot uganka v uganki. Lahko ga beremo kot detektivko, družbeno dramo, psihološki portret glavne osebe, navodila za gojenje tulipanov, teorijo zarot, osebno beleženje mariborske vstaje. Kompozicija je izjemno skrbno načrtovana in izpeljana, hkrati pa dovolj spontana, da življenje pulzira. Dialogi so razgibani, gledišča izmuzljiva, razkritja osupljiva, vse to pa v mrežni strukturi, ki vse šume izravna v tišino. V vsaki repliki valovi reka občutkov, ki jo poganja nov model ustvarjanja; zakon je jezik.

“Pismo me niti malo ne odbija. In to se mi zdi zanimivo. Pismo me privlači. Objema. In stiska za vrat. Na ponovnem sojenju je šlo nekaj hudo narobe. Urbancu nisem obrnil hrbta, vodstvo tožilstva me pač ni izbralo in nimam pojma, zakaj novi tožilec ni upošteval novih dokazov in mnenja najpomembnejše priče. Slepo je verjel starim dokazom in po njegovi zaslugi bo v pravdnih analih ta proces najslavnejša sodna polomija pri nas.” (str. 15)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Zadnja noč v Teheranu.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 0
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Dela avtorja

Suzana Tratnik, Zdenko Kodrič, Boris Kolar, Dušan Čater, Goran Vojnovič, Miha Mazzini, Tomaž Kosmač, Marko Sosič, Stanka Hrastelj, Nejc Gazvoda, Jelka Ciglenečki

Dogodek v mestu