V temo

Žanrdružbenokritični roman, psihološki roman
Narodnostčeška književnost
Kraj in leto izidaVnanje Gorice, 2018
Založba
Število strani

245

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Poskusite delo češke pisateljice Anne Bolave brati na posvečen način. Poskusite razumeti, da je napisala pionirsko delo, roman o telesu, o njegovi ranljivosti, telesnem spominu, o stigmah v razmerah neoliberalizma. Glavna oseba v romanu je zeliščarka in prevajalka. Njeno življenje je zoženo na roke za oddajo tekstov in oddajo nabranih zelišč. Na njeni dlani se pojavi stigma, rana, lahko da so jo povzročile nabiralske škarje med pretepom s tastom, lahko pa se potrudimo s širšim pogledom in rano razumemo kot posledico naših odnosov. Naša zeliščarka vedno znova zbira moči, da bi se neodnosom izognila in ostala pozitivna, delovna, zdrava, primerna za družbo, hkrati etična. Pri tem si pomaga z zdravili, drobnimi rituali na svojem podstrešju, v temi, lahko je temno podstrešje tudi simbol podzavesti, kamor odlaga, tlači vse to in potem tam suši dišeče rastline, a vse to ji, medtem ko se z nabiralsko cizo vozi po mestu, ne pomaga. Prav otipaš neobčutljivost drugih, zaverovanost v lastne, parcialne probleme (zadržati položaje, speljati moškega, iti na počitnice v Italijo), površinskost, apatijo, upor, ki pa ne gre dlje od “poserjem se na to”. Sem in tja kdo le izusti, da je sedaj tudi že preveč shujšala, a tudi to se sliši bolj kot očitek, kot pa kaka prava pomoč. Zateka se v delo, golo preživetje, drobna zadovoljstva ob torkih, ko dobi plačilo za nabrana zelišča. Takrat je vedno večkrat “minus” in njeno telo od razočaranj kar pobira. Vedno več je tudi modric in krvi, blodenj, prisluhov. Se bo rešila? Zeliščarka (in tudi njen mož, tudi ta je nekje po poti ostal brez roke in žene), je simbol vseh nas, ki postajamo svetniki, ko prinašamo svoje rane, kri in telo, uničene odnose na oltar kapitalizma in neoliberalizma. Pridružujem se ugotovitvi, da je to knjiga za nagrade. Pisateljica Anna Bolava je zanjo že dobila prestižno nagrado Magnesia Litera za najboljše prozno delo.

Tebe je ljubil. A nisem to že nekje slišala? Zakaj to zmeraj izvem prepozno? Kdo vse me še ljubi? Povečini tisti, ki mi mečejo polena pod noge. Trudijo se mi zakomplicirati življenje in s tem opozoriti nase. Potem pa pritisnejo name in meni se slaba piše. Ne morejo brez mene, ampak čaja, katerega geneza je smisel mojega bivanja, pa že niso več zmožni izpiti. (str. 172)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige V temo.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 3
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1